Small biznes zwiększa obroty. Co szósta firma będzie zatrudniać

Nastroje w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach są najlepsze od 2010 r. - wynika z najnowszego badania Instytutu Keralla Research, który cyklicznie monitoruje sektor MŚP w Polsce.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Small biznes zwiększa obroty. Co szósta firma będzie zatrudniać

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

16 cze 2014 10:36


Działające w Polsce przedsiębiorstwa MŚP generują blisko trzy czwrate polskiego PKB. Wśród wszystkich firm w kraju 99,8 proc. to firmy mikro (zatrudniające do 9 osób) i małe (od 10 do 49), a ok. 0,8 proc. to podmioty średnie (zatrudniające od 50 do 249 osób). Większość z nich odnotowuje wzrost zamówień i lepszą sprzedaż, w związku z czym więcej przedsiębiorców deklaruje zwiększanie liczby etatów niż ich cięcie.

Oznacza to, że w tym kwartale prawie 16 proc. firm zamierza zatrudniać nowych pracowników, a tylko 5 proc. będzie zwalniać. Równocześnie prawie 80 proc. firm ma zdolność do utrzymania etatów.

- Co szósta firma chce zatrudniać, a nad zwalnianiem zastanawia się tylko co dwudziesta. Na początku zeszłego roku o redukcji załogi mówiło aż 15 proc. małych i mikro firm - komentuje na łamach "Rzeczpospolitej" Izabella Młynarczyk, ekspert firmy Keralla Research, która badania prowadzi od 2009 r.

- Dotychczas nie odnotowaliśmy tak dużej liczby firm, które zamierzają zwiększyć etaty i równocześnie tak mało, które będą je redukować - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.