Śląsk szuka specjalistów. Co czwarta oferta pochodzi z Katowic

Z badań wynika, że województwo śląskie to region o dość stabilnym przyroście zatrudnienia. Jakich specjalistów poszukują pracodawcy w tej części kraju i czy struktura ofert pracy odbiega od ogólnopolskiej?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Śląsk szuka specjalistów. Co czwarta oferta pochodzi z Katowic

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

23 sty 2015 9:05


Jak wynika z analizy rocznego raportu Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów 2014”, pracodawcy z województwa śląskiego w 2014 r. opublikowali 34 435 ofert pracy, co oznacza wzrost o 6 proc. w porównaniu z rokiem 2013, kiedy to opublikowano 32 486 ofert.

Taka liczba ogłoszeń plasuje ten region w czołówce województw, w których poszukiwano specjalistów do pracy - województwo śląskie ze swym 9 proc. udziałem plasuje się na piątej pozycji.

Jakie branże dominują?

Ogólnopolskie dane Pracuj.pl wskazują na handel i sprzedaż, jako na branżę, z której pojawia się najwięcej ofert pracy – 22 proc. ogółu wszystkich ofert. Województwo śląskie odzwierciedla te proporcje niemal jeden do jednego, ponieważ liczba ogłoszeń z tej branży stanowi 23 proc. wszystkich ofert kierowanych do mieszkańców województwa śląskiego (7 804 propozycji pracy).

Czytaj też: Premier Kopacz chce, by Śląsk znów był mocnym centrum polskiego przemysłu

Druga z kolei branża okazuje się dość reprezentatywna dla tego konkretnego miejsca Polski i jest nią przemysł ciężki, dając 15 proc. ogółu ogłoszeń (5 282 ofert pracy). Na trzecim miejscu plasuje się bankowość, finanse i ubezpieczenia z 13 proc. udziałem w całości.

Analizując rynek pracy, należy przyjrzeć się nie tylko liczbie ogłoszeń, ale także dynamice ich przyrostu w celu wyselekcjonowania kluczowych dla regionu branż. Wielka trójka dla województwa śląskiego to: przemysł ciężki, w którym odnotowano 10 proc. wzrost ofert pracy w stosunku do 2013, transport i logistyka z 9 proc. wzrostem oraz budownictwo i nieruchomości z 7 proc. wzrostem.

Województwo śląskie handlem stoi?

Niemal połowa z poszukiwanych w województwie śląskim specjalistów to handlowcy i sprzedawcy (42 proc. wszystkich ogłoszeń).

- Liczba ogłoszeń skierowana do tych specjalistów rzeczywiście jest imponująca. W 2014 roku było ich ponad 14 tys., można powiedzieć, że w naszym regionie handel kwitnie. Jest to oczywiście cecha ogólnopolska. Handel najsłabiej reaguje na kryzys i najszybciej z kryzysu się odbija – mówi Mariusz Górniak, kierownik regionalnego biura sprzedaży w Katowicach Grupy Pracuj.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.