Śląsk, Bytom: CIS pomaga znaleźć pracę bezrobotnym

Jak przywrócić bezdomnych i długotrwale bezrobotnych na rynek pracy? Tego trudnego zadania podjęli się pracownicy Centrum Integracji Społecznej w Bytomiu. Opieką CIS objętych jest już 35 osób.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Śląsk, Bytom: CIS pomaga znaleźć pracę bezrobotnym

PODZIEL SIĘ


Autor: Portalsamorzadowy.pl

www.portalsamorzadowy.pl

10 gru 2014 9:50


Podopieczni Centrum Integracji Społecznej są w różnym wieku. Większość po 50. roku życia, ale są też ludzie, którzy nie ukończyli jeszcze 35 lat.

Dlaczego znaleźli się w tak zwanym dołku? Z wielu powodów. Jednym z nich jest uzależnienie od alkoholu. Wychodzą z niego i w CIS stanowią bardzo zdyscyplinowaną grupę.

Czytaj też: Długotrwale bezrobotni stanowią połowę zarejestrowanych w PUP. Gdzie jest ich najwięcej?

Zatrudniani są na określony czas za określoną kwotę. Pierwszy miesiąc jest okresem próbnym, za który otrzymują wynagrodzenie w wysokości 50 proc. zasiłku dla bezrobotnych.

Jeśli sprawdzą się i chcą dalej pracować, CIS przedłuża z nimi umowę o 11 miesięcy. Wówczas będą otrzymywać 100 proc. zasiłku. Pieniądze na ten cel pochodzą z Funduszu Pracy.

Według Ustawy o zatrudnieniu socjalnym, działalność CIS skierowana jest do osób długotrwale bezrobotnych (ponad 10 lat bez pracy) i tych, którzy wychodzą z bezdomności, opuszczają zakłady karne, a także do uchodźców i osób uzależnionych (już po zakończonej terapii).

Czytaj też: Bezrobotni z Rzeszowa będą mogli jeździć miejskimi autobusami za darmo

- Długotrwałe bezrobocie naszych podopiecznych przyczyniło się do pogłębiającej się bezradności w poruszaniu się na rynku pracy – mówi Jolanta Torbus, dyrektor CIS.

- Działania podejmowane przez naszą jednostkę mają zaktywizować zawodowo uczestników i pomóc im wrócić na rynek pracy. Chcemy, żeby nauczyli się asertywności, komunikacji interpersonalnej, a także racjonalnego gospodarowania pieniędzmi, przez co wzmocni się ich samoocena i poczucie własnej wartości – wymienia Jolanta Torbus, szefowa CIS.

Cały artykuł czytaj tutaj.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.