×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Silny rynek pracy napędza inflację w USA

Choć bezrobocie w Stanach Zjednoczonych w lutym wzrosło, to nowe miejsca pracy powstają w zaskakującej liczbie. W tym samym czasie pracodawcy stworzyli bowiem 311 tys. miejsc pracy, napędzając przy tym inflację – informuje BBC.

Silny rynek pracy napędza inflację w USA
Zdaniem ekonomistów silny rynek pracy w USA utrzymuje presję cenową (Foto: Samet Kasik/Pexels).
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Pomimo podwyżki stóp procentowych – i to do najwyższych poziomów od 2007 r. – największa gospodarka świata wciąż trzyma się doskonale. Wyjątkową odpornością wykazuje się amerykański rynek pracy. Choć bezrobocie wzrosło z 3,4 proc. w styczniu, co było najniższym wskaźnikiem od 1969 roku, do 3,6 proc. w lutym, pracodawcy stworzyli więcej miejsc pracy niż ktokolwiek się spodziewał. To wszystko przy inflacji, którą w Stanach Zjednoczonych oszacowano w styczniu na 6,4 proc.

– Dopóki raporty o zatrudnieniu nie będą odzwierciedlać zmniejszonego popytu w gospodarce, urzędnicy prawdopodobnie zdecydują, że stopa inflacji jest gorąca i należy ją dalej chłodzić – powiedział stacji BBC Richard Flynn, dyrektor zarządzający Charles Schwab UK.

Jak tłumaczy BBC, amerykański bank centralny próbuje schłodzić gospodarkę, aby złagodzić presję na wzrost cen. To oznacza konieczność podniesienia stóp procentowych. Jerome Powell, prezes Rezerwy Federalnej, ostrzegł już, że bank może podnieść swoją stopę referencyjną szybciej i wyżej niż oczekiwano, bo kontrolowanie cen utknęło w martwym punkcie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Silny rynek pracy napędza inflację w USA

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA