×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Silesia HR Trends 2016: Co dalej z rynkiem pracy w woj. śląskim?

Śląsk to czołowy rynek pracy w Polsce. Region słynie z etosu pracy, dorobił się świetnej komunikacji, infrastruktury, klimatu inwestycyjnego, a mimo to za kilka lat może czekać woj. śląskie poważne zawirowanie, spowodowane niekorzystnymi tendencjami migracyjnymi i demograficznymi. Miejsca pracy powstają, bezrobocie spada, a ludzi do pracy brak.

Silesia HR Trends 2016: Co dalej z rynkiem pracy w woj. śląskim?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Województwo śląskie to czołowy rynek pracy w Polsce. Region z potencjałem, w którym mieszka blisko 5 mln osób. Dlatego też po raz kolejny, już 24 listopada w Katowicach odbędzie się konferencja Silesia HR Trends - największe i najważniejsze wydarzenie dedykowane śląskiemu rynkowi pracy. A jest o czym debatować, bo region mierzy się z nowymi wyzwaniami.

Woj. śląskie jest drugim największym rynkiem pracy w Polsce. Jak wynika z danych GUS za wrzesień, region jest też w czołówce województw o najniższej stopie bezrobocia. Wyniosło ono we wrześniu na Śląsku 6,7 proc., podczas gdy w całej Polsce utrzymywało się na poziomie 8,3 proc. Lepiej niż na Śląsku jest tylko w woj. wielkopolskim, gdzie stopa bezrobocia wynosi 5,1 proc. (patrz tabela poniżej, dane GUS za wrzesień 2016 r.).

Nie wszędzie kolorowo

Choć w całym województwie śląskim bezrobocie jest na niskim poziomie, są miasta, w których przekracza ono 10 proc. Tak jest np. w Bytomiu – tu wynosi ono 15,6 proc. (w całym podregionie bytomskim – 10,9 proc.) bądź w Sosnowcu czy Świętochłowicach, gdzie bezrobocie wynosi 10,2 proc. Najlepiej jest w Katowicach – tu bezrobocie wynosi 3 proc., w Tychach – 3,3 proc. i Bielsku-Białej – 3,4 proc.

Spośród 122 tys. wszystkich zarejestrowanych osób bezrobotnych, blisko 103 tys. należało do grupy będącej „w szczególnej sytuacji na rynku pracy”, z czego ponad 64 tys. do grupy długotrwale bezrobotnych. Ponad 30 tys. bezrobotnych w województwie śląskim jest przed 30. rokiem życia i ponad 36. tys. powyżej 50. roku życia.

Czytaj też: Oto najlepsze i najgorsze miasta do szukania pracy w Polsce

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Silesia HR Trends 2016: Co dalej z rynkiem pracy w woj. śląskim?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Bezrobocie? 2017-01-26 09:23:20

    Bezrobocie spada? A przy liczeniu tych statystyk uwzględnili liczbę osób która wyjechała z kraju w 2016? Chyba nie.

  • krytyk 2016-11-21 18:27:27

    no, tak, szok bo pracownicy są, ale trzeba ich...wyszkolić... a "pracodawcom" się nie chce.... najlepiej żeby taki pracownik przyszedł i zaczął zasuwać za 1400... co do Ukraińców, niedługo rząd przykręci śrubę i nie będzie tak łatwo ich przyjmować do pracy.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA