Sieć publicznych służb zatrudnienia – nowa jakość, czy kolejny unijny nonsens?

Rada UE i Parlament Europejski powołały do życia ogólnounijną sieć publicznych służb zatrudnienia, która ma wesprzeć realizację celów dotyczących zatrudnienia w UE, zapisanych w Strategii „Europa 2020”.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Sieć publicznych służb zatrudnienia – nowa jakość, czy kolejny unijny nonsens?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

20 lis 2014 13:20


Strategia „Europa 2020” to, według europejskich urzędników, „wizja społeczna gospodarki rynkowej dla Europy XXI wieku”. Wśród celów jakie stawia przed Europą „Strategia” jest między innymi podniesienie do 2020 roku wskaźnika zatrudnienia wśród kobiet i mężczyzn w wieku od 20 do 64 lat do poziomu 75 proc. Cząstkowy cel dla Polski został wyznaczony na 71 proc., z uwagi na niższy wskaźnik bazowy.

Zgodnie z danymi dostępnymi na stronie Komisji Europejskiej na koniec 2013 r. ten wskaźnik dla naszego kraju wyniósł 64,9 proc., zaś dla całej Unii Europejskiej 68,5 proc. Wśród działań rekomendowanych Polsce w ramach Strategii 2020, obok aktywizacji zawodowej młodych, znajduje się także aktywizacja osób powyżej 50 roku życia oraz kobiet.

Czytaj też: Młodzi nadal uciekają z kraju za pracą. Ale nie tylko oni

Jednym z głównych celów powołanej przez Unię Europejską sieci publicznych służb zatrudnienia jest więc obniżenie bezrobocia osób starszych oraz młodzieży do 25 roku życia. Ta ostatnia grupa jest szczególnie narażona na bezrobocie, co potwierdzają dane Eurostatu (dane za 2013 rok). Najwyższe bezrobocie wśród młodych utrzymuje się w Grecji i Hiszpanii. W tych krajach bez pracy pozostaje odpowiednio 58,4 proc. i 55,7 proc. młodych do 25 roku życia.

Na tym tle Polska nie wypada najgorzej, bo bez pracy jest 28,1 proc. aktywnych zawodowo młodych Polaków. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że wskaźnik bezrobocia dla wszystkich uczestników rynku pracy kształtuje się na poziomie 8,7 proc. (dane Eurostat dla Polski za wrzesień 2014 roku), widać wyraźnie jak dużym problem dla młodych Polaków pozostaje brak pracy.

Czytaj też: Młodzi studiują, chociaż dyplom im pracy nie załatwi...

- Bezrobocie wśród młodych Polaków wynika z kilku przyczyn. Jedną z nich jest pokutująca wciąż wiara w siłę dyplomu, która ma być gwarantem dobrej pracy i dostatniego życia. Dyplom nie gwarantuje niestety sukcesu i to, co mogą robić młodzi ludzie, żeby zwiększyć swoje szanse na rynku, to zdobywanie doświadczenia zawodowego jeszcze w czasie nauki – mówi Anna Wicha, przewodnicząca Polskiego Forum HR, dyrektor generalna Adecco Poland.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.