Sektor budowlany czeka wzrost. Problemem może okazać się kadra

- Wkrótce możemy oczekiwać boomu w branży budowlano-montażowej, którego kulminacja prawdopodobnie nastąpi w latach 2016-2017 r. - ocenia Piotr Cieśliński, konsultant Antal Engineering and Operations.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Sektor budowlany czeka wzrost. Problemem może okazać się kadra

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

18 gru 2014 13:27


Ekspert dodaje, że z jednej strony to dobry sygnał dla branży, z drugiej – ostrzeżenie dla firm, że ponownie jak w latach ubiegłych, mogą zetknąć się z niedoborem kadry.

Wczoraj GUS podał, że w ujęciu rocznym, w listopadzie, odnotowano spadek o 1,1 procent uwzględniając czynniki sezonowe, jednak jak wskazują dane za okres styczeń-listopad br., produkcja budowlano-montażowa była o 3,1 procent wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy odnotowane prawie 14-procentowy spadek.

Czytaj też: Branża budowlana czeka na boom

Piotr Cieśliński podkreśla, że taka sytuacja może wynikać z tego, iż obecnie wszystkie projekty przewidziane na perspektywę dofinansowania przez UE na lata 2007-2013 zostały zakończone, a inwestycje zaplanowane na lata 2014-2020 są w początkowej fazie realizacji.

Przedstawiciel Antal Engineering and Operations zaznacza, że widoczny wzrost prowadzonych inwestycji w tym obszarze może rozpocząć się już pod koniec 2015 r.

Cieśliński podkreśla, że możliwa jest powtórka z lat 2009-2011, kiedy kumulacja inwestycji spowodowała brak dostępności odpowiednich specjalistów na rynku.

Czytaj też: Deregulacja zawodów budowlanych utrudni młodym rozpoczęcie kariery?

– W momencie zakończenia projektów realizowanych w ramach poprzedniej perspektywy na lata 2007-2013, firmy dość mocno ograniczyły swoje zasoby kadrowe, pozostawiając w swoich szeregach niezbędne minimum - mówi.

- Sytuacja na rynku w najbliższym czasie powinna ponownie nabrać dynamizmu, w związku z rozpoczęciem nowych projektów w ramach perspektywy 2014-2020. Powoli więc możemy mówić o powrocie sytuacji rynku kandydata – podkreśla.

Piotr Cieśliński dodaje, że pracodawcy w obliczu wzmożonej liczby projektów w jednym okresie staną przed naprawdę ciężkim zadaniem.

Popyt na doświadczonych kandydatów o odpowiednich kwalifikacjach, znów może przewyższyć podaż, co w konsekwencji pociągnie za sobą konieczność weryfikacji budżetów rekrutacyjnych – dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.