Dane o krajowym rynku pracy w maju były mniej więcej zgodne z oczekiwaniami: zatrudnienie wciąż spadało, ale wolniej niż w kwietniu. Spadki w zatrudnieniu tylko częściowo wynikają ze zwolnień, a bardziej z obniżonego wymiaru czasu pracy. W kolejnych miesiącach ta struktura zapewne będzie się zmieniać na korzyść zwolnień - ocenili ekonomiści banku Santander.

- GUS podał, że zatrudnienie w maju rdr spadło o 3,2 proc. vs konsensus spadku o 2,7 proc. i po spadku o 2,1 proc. w kwietniu. Wynagrodzenie w maju rdr zaś wzrosło o 1,2 proc. vs konsensus wzrostu o 1,4 proc. i po wzroście o 1,9 proc. w kwietniu.
- Zatrudnienie w maju wciąż spadało, ale wolniej niż w kwietniu, w dużej mierze z powodu zmniejszenia wymiaru etatu. Za to w czerwcu nastroje polskich konsumentów uległy znaczącej poprawie we wszystkich aspektach - ocenili ekonomiści banku Santander
- W maju i czerwcu zniesiono wiele ograniczeń związanych z epidemią, więc spodziewamy się, że czerwiec może przynieść pewną poprawę w zatrudnieniu i płacach, przy czym powrót do dynamiki sprzed epidemii będzie powolny - zaznaczyli.
Ekonomiści banku Santander ocenili, że dane o krajowym rynku pracy w maju były mniej więcej zgodne z oczekiwaniami: zatrudnienie wciąż spadało, ale wolniej niż w kwietniu: o 1,4 proc. miesiąc do miesiąca wobec 2,4 proc. miesiąc wcześniej.
"Spadki w zatrudnieniu tylko częściowo wynikają ze zwolnień(w danych kwietniowych szacowaliśmy zwolnienia na jedną trzecią całości), a bardziej z obniżonego wymiaru czasu pracy" - ocenili Luziński i Ogonek. Ich zdaniem w kolejnych miesiącach ta struktura zapewne będzie się zmieniać na korzyść zwolnień.
"W maju i czerwcu zniesiono wiele ograniczeń związanych z epidemią, więc spodziewamy się, że czerwiec może przynieść pewną poprawę w zatrudnieniu i płacach, przy czym powrót do dynamiki sprzed epidemii będzie powolny, a utrata dochodów gospodarstw domowych przełoży się na słabość konsumpcji prywatnej w kolejnych kwartałach" - skomentowali ekonomiści.
"Z kolei wzrost płac obniżył się do 1,2 proc. rok do roku z 1,9 proc. Oczekujemy pewnej poprawy na rynku pracy w czerwcu. Z kolei wskaźniki optymizmu konsumentów wyraźnie odbiły w górę, choć wciąż są poniżej poziomu sprzed epidemii.

KOMENTARZE (0)