Samo szczęście nie wystarczy by zdobyć pracę

Pięćset świetnych ofert na ogłoszenie o pracę, losowy wybór dziesięciu z nich, a reszta lądująca w koszu, bo przecież ci, którzy nie mają szczęścia nie są w firmie potrzebni - to tylko anegdota headhunterów, ale nie zmienia ona faktu, że szczęście przy szukaniu pracy się przydaje, ale trzeba mu trochę pomóc... Jak?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Samo szczęście nie wystarczy by zdobyć pracę

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

23 sty 2014 16:08


Po pierwsze - nie warto wysyłać 50 CV dziennie do wszystkich firm, które dały ogłoszenie w popularnym portalu, ani też blokować skrzynek wszystkich HR-owców w swoim mieście, proponując swoją osobę na każde stanowisko w każdej firmie.

Jak podają statystyki, proces rekrutacyjny zajmuje w Polsce średnio aż 70 dni (to europejska czołówka, bo dłużej pracownika wybierają jedynie Francuzi). Tak długi proces nie wynika z liczby spotkań, testów i rozmów z osobami na różnych szczeblach organizacji, ale raczej z liczby aplikacji i faktu, iż osoby odpowiadające na ogłoszenia są zbyt często niedopasowane do potrzeb i oczekiwań pracodawcy.

- Na każde ogłoszenie otrzymujemy tak wiele zgłoszeń, że najpierw staramy się wybrać te, które odpowiadają profilowi poszukiwanego kandydata - mówi Marta Waligórska, Talent Aquisition Manager w firmie State Street, która zatrudnia w Polsce ponad 1700 osób. - Już na wczesnym etapie rekrutacji bardzo cenimy osoby, które wiedzą, że chcą u nas pracować i posiadają przynajmniej podstawowe informacje o naszej firmie.

Dobre przygotowanie do rozmowy

Osoby składające zbyt wiele aplikacji o pracę często tracą orientację, gdzie wysyłały dokumenty, na jakie ogłoszenia odpowiadały a nawet, co napisały w CV czy liście motywacyjnym. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, koniecznie trzeba nadrobić braki jeszcze przed samą rozmową. Odszukanie ogłoszenia, przesłanych dokumentów oraz przygotowanie tego, co chcemy o sobie powiedzieć może zaważyć o sukcesie, bądź porażce potencjalnego pracownika.

W ramach przygotowań do rozmowy warto powtórzyć sobie kluczowe informacje dotyczące swojego życia zawodowego, żeby w sytuacji stresu związanego z rozmową nie zapomnieć istotnych faktów czy nazw. Można nawet spróbować wynotować sobie kilka elementów takich jak: informacje o sobie (wykształcenie, doświadczenie, kursy czy praktyki), osiągnięcia (wyróżnienia na studiach, zdobyte nagrody czy wyróżnienia w konkursach), zainteresowania (zgodnie z listą zainteresowań warto przypomnieć sobie ciekawą książkę czy film).

Istotne są również powody dla których aplikujemy na dane stanowisko, dlatego warto wcześniej przeanalizować dlaczego chcę wykonywać tę pracę i dlaczego uważam, że się w niej sprawdzę. Przydać się może również zebranie jak najwięcej informacji na temat firmy, w której chcę się zatrudnić.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.