Są pieniądze na rozwój nowych specjalizacji i wysokopłatnych miejsc pracy

• 150 mln euro na innowacje dla jednostek naukowych i uczelni oraz MSP z Pomorskiego.
• Celem samorządu jest stworzenie "dobrej atmosfery służącej rozwojowi przedsiębiorczości".
• Ogłoszono pierwsze konkursy dla przedsiębiorców.
• Inwestorzy zadeklarowali utworzenie ponad 8,6 tys. miejsc pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Są pieniądze na rozwój nowych specjalizacji i wysokopłatnych miejsc pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

13 sty 2016 19:09


Przedsiębiorstwa, które utworzyły partnerstwa, jednostki naukowe i uczelnie oraz MSP z Pomorskiego w ramach perspektywy unijnej na lata 2014-2020 mogą pozyskać prawie 150 mln euro na innowacje. Konkursy będą ogłaszane za pośrednictwem Agencji Rozwoju Pomorza.

Podczas konferencji w Gdańsku ogłoszono pierwsze dwa konkursy dla firm z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) woj. pomorskiego 2014-2020.

Marszałek województwa Mieczysław Struk podał, że 150 mln euro w formie dotacji zostanie przeznaczone na wsparcie działalności innowacyjnej. Przyznał, że intencją samorządu jest zainwestowanie tych pieniędzy w obszary, które będą wspierać rozwój nowych lub istniejących specjalizacji gospodarczych o wysokiej konkurencyjności międzynarodowej oraz zdolności do generowania dochodu i wysokopłatnych miejsc pracy.

"Ta perspektywa dla tych najbardziej kreatywnych firm i młodych naukowców jest naprawdę dobra" - przekonywał. Marszałek zachęcał: "piszcie projekty, twórzcie partnerstwa, angażujcie się wspólnie z uczelniami". Nie ukrywa, że liczy, iż te fundusze "przyniosą poważne rezultaty dla Pomorza".

"Chcemy dyskontować rozwój gospodarczy zwłaszcza w tych dziedzinach, w których Pomorskie może stać się liderem w Polsce czy Europie" - argumentował Marszałek. Przypomniał, że województwo jako swoje priorytetowe obszary w gospodarce, tzw. Inteligentne Specjalizacje uznało gospodarkę morską oraz sektory: ICT, energetyczny oraz farmaceutyczny i związany z profilaktyką zdrowotną.

Marszałek zwrócił uwagę, że województwo ma do dyspozycji także ok. 150 mln euro w całym okresie programowania dla MSP w formie pożyczek i poręczeń. Dodał, że samorząd dysponuje także środkami umożliwiającymi wsparcie kapitałowe podmiotów, które mają bardzo dobry, innowacyjny pomysł, ale nie mają kapitału. "Do takiej spółki możemy dorzucić znaczące środki finansowe, dając jej wszelką swobodę działalności badawczo-rozwojowej"- tłumaczył.

Struk przyznał, że "pieniędzy nie jest mało, ale na pewno nie będą one łatwe do zdobycia". Podkreślił, że największe szanse na otrzymanie dofinansowania będą miały innowacyjne pomysły, zwłaszcza realizowane we współpracy biznesu i sektora naukowo-badawczego. Podał, że pomoc mogą otrzymać podmioty, które chcą się rozwijać i tworzyć nowe miejsca pracy.

Marszałek powiedział podczas konferencji, że w latach 2016-2018 samorząd woj. pomorskiego "koncentruje się na przyciąganiu kapitału na tworzenie miejsc pracy, na zwiększenie kwalifikacji, umiejętności zawodowych mieszkańców". Przyznał, że celem samorządu jest stworzenie na Pomorzu, jak określił, "dobrej atmosfery służącej rozwojowi przedsiębiorczości, bo od firm działających w regionie zależy tempo rozwoju społecznego i gospodarczego regionu".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.