PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Rzucili pracę i tego żałowali. Większość z nich wróciłaby do poprzedniego pracodawcy

 • jk
 • 15 lis 2022 20:00

Ponad co piąty ankietowany przyznał, że żałował odejścia z pracy - wynika z badania Michael Page. Czy powrót do dawnej firmy może być krokiem naprzód?

Rzucili pracę i tego żałowali. Większość z nich wróciłaby do poprzedniego pracodawcy
70 proc. respondentów stwierdziło, że przyjęło propozycję pracy od dawnego pracodawcy lub zrobiłoby to, gdyby pojawiła się taka możliwość (fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Więcej niż co piąty (22 proc.) ankietowany przez firmę Michael Page stwierdził, że porzucił pracę i później tego żałował.
 • Wśród tej grupy 47 proc. przyznało, że nowa firma nie spełniła ich oczekiwań, a aż 19 proc. tęskniło za dawnymi współpracownikami.
 • Czy powrót do dawnej firmy może być krokiem naprzód? Aż 70 proc. respondentów stwierdziło, że przyjęło propozycję pracy od dawnego pracodawcy lub zrobiłoby to, gdyby pojawiła się taka możliwość.

Zmiana pracy to naturalne zjawisko świadczące o ambicji pracownika i chęci poszukiwania nowych wyzwań. Niekiedy jest wynikiem niezadowolenia i braku satysfakcji z wykonywania swoich obowiązków.

Aż 75 proc. respondentów w badaniu Candidate Pulse zrealizowanym przez Michael Page co najmniej raz w życiu porzuciło swoje stanowisko. Co ciekawe, niemal co drugi ankietowany przyznał, że w ciągu swojej kariery przynajmniej raz zdarzyło mu się zostawić dotychczasową pracę, nie mając zagwarantowanego nowego miejsca zatrudnienia.

Odchodzę, bo...

Decyzja o odejściu z pracy nigdy nie jest prosta i wynika z różnych powodów. Dla 41 proc. ankietowanych przyczyną rezygnacji była chęć poszerzenia zakresu obowiązków i przyspieszenie rozwoju kariery. 31 proc. po prostu poszukiwało zmiany – nowego stanowiska, ścieżki kariery lub branży. Około 20 proc. respondentów jako istotne czynniki skłaniające do odejścia wymieniło: chęć otrzymania lepszego wynagrodzenia i benefitów, niezgodność wyznawanych przez firmę wartości oraz powody osobiste.

Ciekawie przedstawiają się dane w podziale na płeć. Nowe obowiązki są ważniejszym czynnikiem dla mężczyzn niż dla kobiet (45 proc. vs. 37 proc.). Z drugiej strony, więcej kobiet (25 proc.) niż mężczyzn (17 proc.) rezygnuje z zatrudnienia z przyczyn osobistych (przeprowadzka, sprawy rodzinne).

- Kluczowym wnioskiem z naszych badań jest fakt, że wyczerpanie możliwości rozwoju w obecnej pracy ma największy wpływ na decyzję o odejściu pracowników. Niektórzy pracodawcy po prostu nie zaspokajają aspiracji i ambicji części podwładnych. Aby zapobiec odejściu tych członków zespołu, firmy mogą im zaoferować przyspieszenie rozwoju kariery i zwiększenie pakietu wynagrodzeń. Jeśli jednak pracownik chce zmienić branżę lub opuścić firmę z powodów osobistych, niewiele można zrobić, by go zatrzymać – mówi Sławomir Jędrzejczak, starszy konsultant z firmy rekrutacyjnej Michael Page.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Rzucili pracę i tego żałowali. Większość z nich wróciłaby do poprzedniego pracodawcy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Qwerty 2022-11-22 09:56:57

  Ja natomiast sądzę, że system australijski typu 5 lat i zmiana to bardzo dobry system. I już się nie mogą doczekać końca wypowiedzenia i ruszać do nowej pracy z nowymi wyzwaniami. Co prawda propozycje awansu dostałem ale stwierdziłem, że i tak dalej będę tkwić w tym samym łajnie tylko zapach trochę zmieni.

 • Korposzczur 2022-11-21 20:47:59

  Tylko systematyczna, ale przemyślana zmiana pracy, gwarantuje rozwój i awans, w tym finansowy oraz ochronę przed wypaleniem zawodowym. A najlepiej jest mieć dwa etaty lub własny biznes na boku. Wtedy pracuje się bezstresowo. Oczywiście nie każda branża na to pozwala, ale te które taką możliwość dają (np. branża informatyczna), powinny być w ten sposób wykorzystywane do maksimum.

 • 50+ 2022-11-21 10:29:05

  Ja uważam, że gdyby większość pracodawców szanowało dobrego pracownika i rozwiązywało problemy firmowe gdy tylko się pojawią to większość osób pewnie by zostało.Ale teraz jest wyścig szczurów.jestes dobrym pracownikiem to albo przypisują sobie inni czyjeś pomysły,albo awansują i wowczas wladza uderza do głowy.Ludzie nie wytrzymują takich napięć.I jeszcze jedno pracownik po 50 roku życia nie jest pracownikiem szanowanym a szkoda bo ci udzie umieją pracować nie chodzą na zwolnienia,mie biorą urlopów na żądanie itp.A naprawdę są to pracownicy bardzo sumienni . Cóż tak bylo jest i będzie .

 • Młody 2022-11-18 06:52:17

  PulsHR 🇵🇱 pl tak powinno wyglądać

 • Zos 2022-11-16 20:20:12

  Ja nie żałuję. W tym kołchozie, w którym straciłam 5 lat życia nie chciałabym się już nigdy znaleźć.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA