PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Rząd zdaje sobie sprawę z potrzeby aktywizacji osób niepełnosprawnych

  • Autor: PAP/AH
  • 2 gru 2019 18:17

Rolę warsztatów terapii zajęciowej i potrzebę budowania szerokiej koalicji rządu, samorządu i organizacji pozarządowych na rzecz osób niepełnosprawnych podkreśliła w poniedziałek w Poznaniu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rząd zdaje sobie sprawę z potrzeby aktywizacji osób niepełnosprawnych
Adobe Stock
REKLAMA

Minister rodziny Marlena Maląg w czasie swojej poniedziałkowej wizyty w Wielkopolsce odwiedziła m.in. uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej "Krzemień" w Poznaniu. Podkreśliła, że przez lata nie zwiększano funduszy kierowanych na ten rodzaj pomocy osobom niepełnosprawnym. "Ich systematyczny wzrost nastąpił od roku 2017 i uczestników warsztatów terapii zajęciowej w całym kraju mamy ponad 27 tys." - powiedziała.

"W tym budżecie roku 2019 ponad 500 mln zł zostanie przeznaczonych na warsztaty terapii zajęciowej, ale także w tym roku po raz drugi zostały zwiększone środki (na ten cel - red.). Właśnie dlatego, że zdajemy sobie sprawę z potrzeby aktywizacji osób niepełnosprawnych" - podkreśliła.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dodała, że podejmowane przez rząd działania na rzecz osób niepełnosprawnych powinny być działaniami kompleksowymi.

"Ale również budowaniem szerokiej koalicji między rządem, administracją rządową, samorządami, a także organizacjami pozarządowymi. Bo wiele organizacji pozarządowych sięga po środki i realizuje zdania, które są niezwykle ważne" - powiedziała minister.

Jako jeden z przykładów takich zadań minister wskazała właśnie warsztaty terapii zajęciowej, podkreślając ich "wagę i znaczenie dla aktywizacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami".

Maląg przypomniała, że we wtorek w Sejmie zostanie otwarta wystawa sztuki osób niepełnosprawnych.

"Sztuka osób niepełnosprawnych to są różne formy wyrazu, które pokazują, jak osoby z niepełnosprawnościami mogą pokazywać piękno w różnym wymiarze. Warto się nad tym na chwilę zastanowić, zatrzymać" - powiedziała minister.

Minister zapewniła, że ewentualne korekty projektu przyszłorocznego budżetu państwa nie będą dotyczyć zaplanowanych wydatków na pomoc osobom niepełnosprawnym.

"W roku 2018 przeznaczyliśmy ponad 19 mld zł, w tym roku będzie to ponad 20 mld zł. Na rok 2020 zaplanowanych środków jest około 27 mld zł, patrząc tylko na te środki, które idą poprzez MRPiPS oraz Fundusz Solidarnościowy. (…) Nam zależy na tym, aby kompleksowo wspierać osoby niepełnosprawne" - zaznaczyła Maląg.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Rząd zdaje sobie sprawę z potrzeby aktywizacji osób niepełnosprawnych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • zbyszko 2019-12-04 09:09:41

    A tymczasem Milmex Systemy Komputerowe z Sosnowca od 2014 roku nie wypłaca nam wynagrodzeń! Nadal pracuje tam blisko sto osób, a prezes Krzyśko chodzi sobie na wolności!

  • Marta 2019-12-03 13:13:00

    Rząd sobie zdaje sprawę, ale "pułapki rentowej" nie zlikwiduje. Więc, po co się aktywizować.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA