×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rząd zapowiada kolejne ułatwienia dla Ukraińców szukających pracy

 • Autor: PAP/JP
 • 10 maj 2022 17:12

Rząd przygotował kolejną nowelizację ustawy o pomocy ukraińskim uchodźcom dotyczącą utworzenia systemu teleinformatycznego, który ułatwi nawiązywanie kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy - poinformowała kancelaria premiera.

Rząd zapowiada kolejne ułatwienia dla Ukraińców szukających pracy
Uchodźcy z Ukrainy czekają na PESEL przed Urzędem Miasta w Gorzowie Wielkopolskim (fot. PAP/Lech Muszyński)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • "Dzięki rozwiązaniu, osoba szukająca pracy będzie w stanie zmapować swoje kompetencje oraz potrzeby i uzyskać informację zwrotną dotyczącą ofert pracy i danych kontaktowych do potencjalnych pracodawców" - podał rząd na stronach internetowych.
 • Projekt nowelizacji dotyczy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.
 • Został przedłożony przez sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ministra Janusza Cieszyńskiego.

"Rząd utworzy system teleinformatyczny, który ułatwi nawiązywanie kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy. Dzięki rozwiązaniu, osoba szukająca pracy będzie w stanie zmapować swoje kompetencje oraz potrzeby i uzyskać informację zwrotną dotyczącą ofert pracy i danych kontaktowych do potencjalnych pracodawców" - podano w komunikacie.

Według informacji obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z konfliktem zbrojnym, poszukują pracy odpowiadającej ich kwalifikacjom.

"Obecnie nie istnieje jednak zbiór informacji dotyczący kwalifikacji zawodowych ukraińskich obywateli, który mógłby służyć pracodawcom do znalezienia pracowników o pożądanym profilu" - wskazał rząd uzasadniając przygotowanie nowelizacji, w wyniku której powstanie system teleinformatyczny, który służył będzie do ułatwienia nawiązywania kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy.

System ma umożliwiać wprowadzanie, gromadzenie i usuwanie informacji z ofertami pracy, z których mogą skorzystać obywatele Ukrainy, a z drugiej strony wprowadzanie, gromadzenie i usuwanie informacji opisujących wiedzę i doświadczenie zawodowe obywateli Ukrainy.

Baza ma też pozwolić na dokonywanie analiz wprowadzonych informacji w celu przygotowania rekomendacji dotyczących dostępnych ofert pracy - odpowiednio do danych ujawnionych przez obywatela Ukrainy.

Wprowadzane przygotowaną nowelizacją rozwiązanie teleinformatyczne ma być dostępne przy użyciu usług online dostępnych przez stronę internetową lub w ramach aplikacji mObywatel - wynika z informacji. Wprowadzać, aktualizować oraz usuwać oferty pracy z tego rejestru systemu będą mogli sami pracodawcy, ale też firmy świadczące usługi udostępnienia ofert pracy oraz pośrednictwa pracy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Rząd zapowiada kolejne ułatwienia dla Ukraińców szukających pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • . 2022-05-11 10:41:11

  Kiedy będą ułatwienia dla obywateli RP w wieku 60+?

  • K 2022-05-11 11:44:51

   Współczuję osobom w tym wieku szukającym pracy. Ja mam 27 lat i sama mam problem ze znalezieniem bo nie mam orzeczenia o niepełnosprawności ani nie jestem z ukr.

 • Wacek 2022-05-10 21:12:45

  **,

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA