- Autor: PAP/JP
- •10 maj 2022 17:12
Rząd przygotował kolejną nowelizację ustawy o pomocy ukraińskim uchodźcom dotyczącą utworzenia systemu teleinformatycznego, który ułatwi nawiązywanie kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy - poinformowała kancelaria premiera.

- "Dzięki rozwiązaniu, osoba szukająca pracy będzie w stanie zmapować swoje kompetencje oraz potrzeby i uzyskać informację zwrotną dotyczącą ofert pracy i danych kontaktowych do potencjalnych pracodawców" - podał rząd na stronach internetowych.
- Projekt nowelizacji dotyczy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.
- Został przedłożony przez sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ministra Janusza Cieszyńskiego.
"Rząd utworzy system teleinformatyczny, który ułatwi nawiązywanie kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy. Dzięki rozwiązaniu, osoba szukająca pracy będzie w stanie zmapować swoje kompetencje oraz potrzeby i uzyskać informację zwrotną dotyczącą ofert pracy i danych kontaktowych do potencjalnych pracodawców" - podano w komunikacie.
Według informacji obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z konfliktem zbrojnym, poszukują pracy odpowiadającej ich kwalifikacjom.
"Obecnie nie istnieje jednak zbiór informacji dotyczący kwalifikacji zawodowych ukraińskich obywateli, który mógłby służyć pracodawcom do znalezienia pracowników o pożądanym profilu" - wskazał rząd uzasadniając przygotowanie nowelizacji, w wyniku której powstanie system teleinformatyczny, który służył będzie do ułatwienia nawiązywania kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy.
System ma umożliwiać wprowadzanie, gromadzenie i usuwanie informacji z ofertami pracy, z których mogą skorzystać obywatele Ukrainy, a z drugiej strony wprowadzanie, gromadzenie i usuwanie informacji opisujących wiedzę i doświadczenie zawodowe obywateli Ukrainy.
Baza ma też pozwolić na dokonywanie analiz wprowadzonych informacji w celu przygotowania rekomendacji dotyczących dostępnych ofert pracy - odpowiednio do danych ujawnionych przez obywatela Ukrainy.
Wprowadzane przygotowaną nowelizacją rozwiązanie teleinformatyczne ma być dostępne przy użyciu usług online dostępnych przez stronę internetową lub w ramach aplikacji mObywatel - wynika z informacji. Wprowadzać, aktualizować oraz usuwać oferty pracy z tego rejestru systemu będą mogli sami pracodawcy, ale też firmy świadczące usługi udostępnienia ofert pracy oraz pośrednictwa pracy.

KOMENTARZE (3)