Rząd staje do walki z bezrobociem

Utrzymanie wzrostu gospodarczego jest zdaniem rządu jedynym skutecznym sposobem zwalczania bezrobocia, dlatego w najbliższych latach planuje zasilić gospodarkę kwotą 700-800 mld zł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rząd staje do walki z bezrobociem

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

13 mar 2013 11:35


Odpowiedź na zarzuty Kaczyńskiego wobec ekipy PO-PSL, które wypowiedział w czwartek podczas debaty nad konstruktywnym wotum nieufności wobec rządu, została zamieszczona na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W odpowiedzi rząd odnosi się m.in. do wygłoszonej przez lidera opozycji tezy, że rząd zaniechał walki z bezrobociem. "Mamy ogromny problem społeczny, który obejmuje kilka milionów ludzi, problem nierozwiązywany, niepodjęty przez rząd" - mówił Kaczyński. Jego zdaniem reakcją rządu na rosnące bezrobocie jest zamrażanie środków z Funduszu Pracy.

Rząd pokreślił w swojej odpowiedzi, że jedynym skutecznym sposobem walki z bezrobociem jest utrzymanie wzrostu gospodarczego. "Żaden, nawet najlepiej sprofilowany i najbardziej kosztowny, program aktywności zawodowej nie jest w stanie stworzyć tylu miejsc pracy, ile może powstać w gospodarce rosnącej dzięki miliardowym inwestycjom np. w budowę infrastruktury" - napisano.

Rząd zwrócił uwagę, że w latach 2008-2012, głównie dzięki inwestycjom związanym z Euro 2012 i wykorzystaniu pieniędzy z funduszy unijnych, w Polsce powstało 935 tys. nowych miejsc pracy, co dało nam drugie miejsce w Europie. "Gdyby nie ten fakt, bezrobocie w Polsce byłoby dzisiaj dużo wyższe, dlatego kontynuowany będzie program „Polski w budowie". W najbliższych latach polska gospodarka zostanie zasilona 700-800 mld zł. Rząd będzie inwestował w drogi, kolej, energetykę, naukę, wojsko, policję" - zadeklarował rząd.

W odpowiedzi zapewniono, że pieniądze z Funduszu Pracy będą systematycznie uruchamiane. "Ale musimy mieć pewność, że każda złotówka wydana na aktywność zawodową rzeczywiście przysłuży się powstawaniu nowych, trwałych miejsc pracy" - zastrzegł rząd.

Poinformował, że w tym roku środki Funduszu Pracy na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu będą wyższe o 1,2 mld zł niż w ubiegłym roku. Zwiększenie tej puli stało się możliwe - jak wskazuje rząd - także dlatego, że ministerstwo pracy rozpoczęło reformę funkcjonowania urzędów pracy.

W odpowiedzi przypomniano również, że w ubiegłym tygodniu podpisane zostały pierwsze umowy z bankami na uruchomienie linii gwarancyjnej dla kredytów obrotowych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Rząd liczy, że dzięki gwarancjom, małe i średnie firmy, które zatrudniają 6 mln Polaków, mogą liczyć na 50 mld zł kredytów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.