×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rynek pracy wciska hamulec. Zapotrzebowanie na pracowników mniejsze nawet o 40 proc.

 • KDS
 • 10 paź 2022 20:00

Boom rekrutacyjny powoli dobiega końca. Jak wynika z najnowszych danych serwisu ogłoszeniowego OLX Praca, pracodawcy zamieścili we wrześniu o 8 proc. mniej ogłoszeń niż w sierpniu. Spadki widoczne są głównie w branży gastronomicznej (o 20 proc.), a także w powiązanej z nią kategorią dostawca, kurier miejski (spadek liczby ofert o prawie 30 proc. w porównaniu z sytuacją sprzed roku).

Rynek pracy wciska hamulec. Zapotrzebowanie na pracowników mniejsze nawet o 40 proc.
We wrześniu pracodawcy zamieścili o 8 proc. mniej ogłoszeń o pracę niż w sierpniu 2022 r. (fot. mat. pras.)
REKLAMA
 • Niepewność gospodarcza i dynamicznie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej wpływają na spadek zapotrzebowania na pracowników fizycznych.
 • Pesymizm pracodawców widoczny jest w takich branżach jak gastronomia, hotelarstwo, budownictwo. W tych branżach liczba nowych wakatów spadła o blisko 40 proc. w ujęciu rocznym.
 • Z drugiej strony widać wzrost aktywności poszukujących pracy.

Z danych OLX wynika, że powoli kończy się zapotrzebowanie na pracowników, głównie  sezonowych. Największe spadki w liczbie ogłoszeń o pracę widać w takich branżach jak gastronomia, hotelarstwo, budownictwo czy też na stanowiskach jako kurierzy miejscy.

W sumie we wrześniu pracodawcy zamieścili o 8 proc. mniej ogłoszeń o pracę niż w sierpniu 2022 r. W gastronomii spadek ogłoszeń w ujęciu miesięcznym wyniósł 20 proc. Ucierpiała także powiązana z nią kategoria dostawca/kurier miejski, gdzie w ujęciu rok do roku liczba ogłoszeń spadła o blisko 30 proc.

W kategorii dostawca/kurier miejski, liczba ogłoszeń spadła o blisko 30 proc. (fot. Pixabay)
W kategorii dostawca/kurier miejski, liczba ogłoszeń spadła o blisko 30 proc. (fot. Pixabay)

Inaczej jest jednak w branżach takich, jak marketing i PR, gdzie w ujęciu rok do roku odnotowano wzrost liczby ofert o 25 proc. Wzrasta także zapotrzebowanie na pracowników ochrony oraz specjalistów z zakresu montażu i serwisu, odpowiednio o 16 proc. i 11 proc.

Czytaj więcej: Nie jedna, a trzy przerwy w pracy. Nadchodzą zmiany w przepisach

Po raz kolejny bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się możliwość pracy za granicą – w tej kategorii użytkownicy OLX przesłali o 70 proc. więcej odpowiedzi pracodawcom.

- Inflacja prawdopodobnie utrzyma się na dwucyfrowym poziomie przez kolejne miesiące, a zapowiedź blisko 15 proc. wzrostu pensji minimalnej w Niemczech powinna dalej sprzyjać wzrostowi poszukujących pracy za granicą. Niemcy są głównym krajem z największą dostępnością ofert pracy zagranicznej na OLX. Jako kierunek zarobkowy Polacy wybierają również Holandię. Niezależnie od pory roku ofert pracy za granicą jest cały czas całkiem sporo - komentują autorzy badania.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Rynek pracy wciska hamulec. Zapotrzebowanie na pracowników mniejsze nawet o 40 proc.
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Tomasz 2022-10-12 07:51:47

  To pracodawcy się cieszą że niedługo będą wybierać ludzi do pracy za 5 zł na godz i będą ludzi szmacic raj wraca

 • Jarl Bischek 2022-10-11 18:48:13

  🤔 Wróżenie z fusów. Takie badania nic nie dają i są co najwyżej ciekawostką.😂 A ja mogę powiedzieć, że wprost przeciwnie. Liczba ofert, które dostaję jest większa.👍 Problem w tym, że te najlepsze to akurat tam, gdzie nie mieszkam 😱 I powiem więcej. Pracodawcy chyba zaczynają być zrozpaczeni bo dostałem ofertę podjęcia pracy jako lekarz podstawowej opieki zdrowotnej 😂 Cóż chyba czytali moje komentarze na portalach medycznych 🤭 Tylko nie mam dyplomu 😱 I w zasadzie to powinna być wolna konkurencja. Kto chce idzie do lekarza z dyplomem, a kto chce do lekarza bez dyplomu 👍 A lekarz bez dyplomu może być wspaniałym specjalistą.👍 Jako przykład podam amerykańskiego oszusta, który podrobił dyplom i służył w marynarce. A medycyny uczył się na bieżąco z książek. I wszyscy byli bardzo zadowoleni. A wyleczył wiele trudnych przypadków. 👍 I padł ofiarą własnego sukcesu. Bo uratował człowieka, który został paskudnie postrzelony. 👍 Napisały o tym gazety i ... przeczytał lekarz pod którego dyplom podszywał się oszust.😱

  • Maja 2022-10-11 19:08:14

   Ale ty bredzisz człowieku. Pracodawcy zwalniają i to jest już widoczne. Ciebie nie powinien nikt zatrudnić. Typowy cynik bez wiedzy.

 • Ryszard 2022-10-11 16:19:55

  Gdzie się kurczy ten rynek pracy chyba w sejmie bo u mnie gdzie jedziesz brak pracowników

 • Hello 2022-10-11 10:36:29

  Tytuł artykułu nijak się ma do treści. Z treści wynika, że właśnie zapotrzebowanie na pracowników (szczególnie biurowych) wzrasta. A i nastroje wśród pracowników są nadal pozytywne, skoro szukają lepszych ofert zamiast siedzieć cicho w strachu przed zwolnieniem.

 • Krk 2022-10-10 20:20:12

  Czyli ujowe stanowiska pracy z marnymi pensjami i umowami, jak zwykle

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA