- Niepewność gospodarcza i dynamicznie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej wpływają na spadek zapotrzebowania na pracowników fizycznych.
- Pesymizm pracodawców widoczny jest w takich branżach jak gastronomia, hotelarstwo, budownictwo. W tych branżach liczba nowych wakatów spadła o blisko 40 proc. w ujęciu rocznym.
- Z drugiej strony widać wzrost aktywności poszukujących pracy.
Z danych OLX wynika, że powoli kończy się zapotrzebowanie na pracowników, głównie sezonowych. Największe spadki w liczbie ogłoszeń o pracę widać w takich branżach jak gastronomia, hotelarstwo, budownictwo czy też na stanowiskach jako kurierzy miejscy.
W sumie we wrześniu pracodawcy zamieścili o 8 proc. mniej ogłoszeń o pracę niż w sierpniu 2022 r. W gastronomii spadek ogłoszeń w ujęciu miesięcznym wyniósł 20 proc. Ucierpiała także powiązana z nią kategoria dostawca/kurier miejski, gdzie w ujęciu rok do roku liczba ogłoszeń spadła o blisko 30 proc.
W kategorii dostawca/kurier miejski, liczba ogłoszeń spadła o blisko 30 proc. (fot. Pixabay)
Inaczej jest jednak w branżach takich, jak marketing i PR, gdzie w ujęciu rok do roku odnotowano wzrost liczby ofert o 25 proc. Wzrasta także zapotrzebowanie na pracowników ochrony oraz specjalistów z zakresu montażu i serwisu, odpowiednio o 16 proc. i 11 proc.
Czytaj więcej: Nie jedna, a trzy przerwy w pracy. Nadchodzą zmiany w przepisach
Po raz kolejny bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się możliwość pracy za granicą – w tej kategorii użytkownicy OLX przesłali o 70 proc. więcej odpowiedzi pracodawcom.
- Inflacja prawdopodobnie utrzyma się na dwucyfrowym poziomie przez kolejne miesiące, a zapowiedź blisko 15 proc. wzrostu pensji minimalnej w Niemczech powinna dalej sprzyjać wzrostowi poszukujących pracy za granicą. Niemcy są głównym krajem z największą dostępnością ofert pracy zagranicznej na OLX. Jako kierunek zarobkowy Polacy wybierają również Holandię. Niezależnie od pory roku ofert pracy za granicą jest cały czas całkiem sporo - komentują autorzy badania.
Spadki w liczbie zamieszczanych ogłoszeń o pracę, choć dużo mniejsze niż na OLX, widać również w cyklicznej analizie przeprowadzanej przez Element dla Grant Thornton. Wynika z nich, że w sierpniu 2022 polscy pracodawcy na 50 największych portalach rekrutacyjnych opublikowali 316 tys. nowych ogłoszeń o pracę, czyli o 0,5 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i o 10 proc. więcej niż w lipcu.
Przeczytaj: Bez tej umiejętności na rynku pracy jesteś przegrany
Rośnie liczba osób poszukujących pracy
Z drugiej strony wzrasta zainteresowanie pracowników ofertami pracy. Jak pokazują dane OLX, wrzesień przyniósł wyraźny wzrost aktywności poszukujących pracy – ich liczba wzrosła o 11 proc. w ujęciu rocznym i o 9 proc w porównaniu z sierpniem tego roku.
Również sami kandydaci są bardziej aktywni. Świadczy o tym przesłanie o 15 proc. więcej odpowiedzi na oferty pracy, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, a także o 14 proc. więcej w porównaniu miesiąc do miesiąca. Co ciekawe, mimo spadku zapotrzebowania, coraz więcej osób chce pracować w gastronomii (wzrost o 1/4 rok do roku w liczbie odpowiedzi na ogłoszenia).
Czytaj więcej: Pracujesz na śmieciówce, masz prawo do wypoczynku
Znaczącą zmianę widać także w segmencie zdrowia. Kandydaci chcą podejmować pracę w tym obszarze (placówki ochrony zdrowia, fizjoterapia i masaż) – liczba aplikacji w ujęciu rocznym wzrosła w tej branży o blisko 3/4, a w ciągu miesiąca o prawie 20 proc. Większe zainteresowanie kandydatów zauważalne jest wśród prac związanych z magazynowaniem i logistyką - wzrost liczby odpowiedzi ze strony poszukujących średnio o 14 proc. w ujęciu rok do roku oraz 19 proc. miesiąc do miesiąca.
Znaczącą zmianę widać także w segmencie zdrowia (fot. Sincerely Media/Unsplash)
Nastroje pracowników już mniej optymistyczne
Z badania przeprowadzonego przez OLX Praca wynika, że wśród szukających pracy jedynie 2 proc. ocenia obecnie, że łatwo jest teraz znaleźć zatrudnienie, a 12 proc. uważa, że raczej łatwo. Z kolei według ponad połowy (54 proc.) respondentów znalezienie nowej pracy jest aktualnie trudne.
Pośród tych, którzy pracę zmienili w ciągu roku (wrzesień 2021 - sierpień 2022) nastroje kształtowały się zgoła inaczej. Wśród respondentów 25 proc. uznało, że raczej łatwo było im znaleźć pracę, a dla kolejnych 17 proc. proces ten był bardzo łatwy. Na trudności w znalezieniu pracy wskazało 30 proc.
Rynek pracy wyhamuje, ale minimalnie
Podczas ostatniego posiedzenia sejmu minister finansów Magdalena Rzeczkowska podczas prezentacji założeń budżetu na 2023 roku wskazała, że w najbliższych miesiącach czekają nas zmiany na rynku pracy.
- Scenariusz zakłada utrzymanie się dobrej sytuacji na rynku pracy do końca tego roku, zatrudnienie wzrośnie o 1,8 proc. a bezrobocie na koniec roku wyniesie 5 proc. W przyszłym roku popyt na pracę obniży się, zatrudnienie spadnie nieznacznie, o 0,5 proc. a bezrobocie na koniec roku wyniesie 5,4 proc. - wyliczała minister Rzeczkowska.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (6)