Rynek pracy w Polsce: Już wkrótce 40 tys. nowych miejsc pracy

Poniedziałek (23 lutego) przywitał nas bardzo optymistycznymi prognozami dla rynku pracy. Jeśli się one sprawdzą w najbliższej przyszłości w Polsce powstanie 40 tys. nowych miejsc pracy, a bezrobocie spadnie poniżej 10 proc.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rynek pracy w Polsce: Już wkrótce 40 tys. nowych miejsc pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

23 lut 2015 13:30


Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) prowadzi obecnie 163 projekty inwestycyjne o wartości 2,97 miliona euro. W przyszłości mogą one stworzyć blisko 30 tys. nowych miejsc pracy - z czego 10 tys. w sektorze BPO.

- Szacujemy, że w tym roku zatrudnienie w centrach outsourcingowych w Polsce zwiększy się ogółem o 20 tys. nowych pracowników, do 170 tys. - mówi Monika Piątkowska, wiceszefowa PAIiIZ.

Proste rachunki wskazują więc, że w Polsce powstanie 40 tys. nowych miejsc pracy.

Piątkowska podkreśliła, że zgodnie z prognozami firm konsultingowych przyrost pracowników w sektorze BPO będzie wynosił ok. 20 proc. rocznie.

- Biorąc pod uwagę, że dziś w tym sektorze pracuje 150 tys. osób, 20-proc. wzrost co roku w najbliższych latach to bardzo konkretne, duże liczby. Oznacza to bardzo dobre miejsca pracy dla młodych, wykształconych ludzi - informatyków, księgowych, designerów - zaznaczyła.

Jeśli chodzi o projekty inwestycyjne realizowane przy wsparciu PAIiIZ, liderem spośród sektorów pozostaje branża motoryzacyjna, w której może powstać 6670 nowych miejsc pracy. Na drugim miejscu uplasował się wspomniany już sektor BPO, a trzecie miejsce zajmuje sektor B&R (badania i rozwój) z planowanym zatrudnieniem na poziomie 1921 osób.

To jednak nie koniec dobrych wieści. Zdaniem Marty Petki-Zagajewskiej, głównej ekonomistki Raiffeisen Polbank, jeszcze w tym roku bezrobocie spadnie poniżej 10 proc.

Kondycja polskiej gospodarki jest dobra, a wiele wskazuje na to, że powinna być coraz lepsza. PKB w 2014 roku wzrosło o 3,3 proc. W 2015 r. ten wzrost powinien być jeszcze szybszy.

– Sądzimy, że już luty przyniesie ustabilizowanie odczytu bezrobocia na poziomie z poprzedniego miesiąca (11,5 proc. – red.), natomiast począwszy od marca, będziemy mogli liczyć ponownie na regularne spadki bezrobocia, które będziemy obserwować do jesieni – mówi dla Newserii ekonomistka z Raiffeisen Polbank.

To oznacza, że na rynku pracy mogą się zacząć powtarzać odczyty stopy bezrobocia z najlepszego 2008 roku, gdy w niektórych miesiącach bez pracy było mniej niż 10 proc. ludzi w Polsce.

– Efekt powinien być taki, że w perspektywie 2015 roku siła spadku stopy bezrobocia sięgnie jakieś 1,5, być może nawet 2 punktów procentowych – mówi Marta Petka-Zagajewska.

– Utrzymanie się dynamiki PKB na poziomie powyżej 3 proc. jest czynnikiem, który bardzo mocno sprzyja redukcji bezrobocia i pozwala liczyć na to, że sytuacja na rynku pracy będzie cały czas ulegała systematycznej poprawie - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

4 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

placek 2015-02-24 21:17:07

propaganda przedwyborcza! kupią to młodzi, przyjeżdżający do dużych miast i niby wykształceni, głównie na gw i metrze. A powstaną kolejne supermarkety albo amazony!

jacek 2015-02-24 21:12:39

powstaną kolejne amazony!?

NiT 2015-02-24 09:41:06

Przecież to nie jest rozwój gospodarczy, ale "wyrobnictwo", z którego korzyść mają inni. T o jest zakamuflowany kolonializm i jego utrwalanie, którego efektem jest nowy rodzaj niewolnictwa. To może być konieczność w określonej chwili, ale nie ma się czym chwalić. to jest rozwiązanie bezmózgowców".