-
Autor: MN
- •27 cze 2017 12:10
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej mówi o coraz lepszej sytuacji na rynku pracy. Bezrobocie w kraju jest coraz niższe, poprawiły się również współczynnik aktywności zawodowej i wskaźnik zatrudnienia. Z kolei GUS przedstawił dane dotyczące popytu na pracę w Polsce. Najbardziej w ofertach mogą przebierać rzemieślnicy i robotnicy przemysłowi.
Rzemieślnicy, robotnicy przemysłowi, specjaliści - w tych branżach pracownicy są najbardziej poszukiwani. (fot. pixabay)
• Stopa bezrobocia w Polsce jest niższa od średniej w Unii Europejskiej.
• Liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła w ciągu roku o 17,7 proc.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
• Również o 17 proc. wzrosła liczba ogłoszeń pracy, jaką pracodawcy zgłosili w urzędach.
• Nowi pracownicy są poszukiwani głównie w sektorze prywatnym - najwięcej na Mazowszu.
Wszelkie dane dotyczące rynku pracy w Polsce wskazują, że sytuacja w kraju z każdym rokiem ulega poprawie. Resort pracy podaje, że w I kwartale 2017 r. pracowało 16,3 mln Polaków, czyli o 269 tys. więcej niż rok wcześniej.
Dane z Głównego Urzędu Statystycznego wskazują natomiast, że w Polsce nie brakuje wolnych miejsc pracy. (fot. GUS)
Ponadto rok 2017 jest czwartym z kolei rokiem, w którym notujemy systematyczny spadek liczby zarejestrowanych bezrobotnych oraz stopy bezrobocia rejestrowanego. W 2014 r. spadek liczby zarejestrowanych bezrobotnych wyniósł 15,4 proc., w 2015 r. 14,3 proc., natomiast w 2016 r. 14,6 proc. Na koniec kwietnia 2017 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 1 252,7 tys. osób i w skali roku spadek wyniósł 17,7 proc.
Systematycznie maleje również stopa bezrobocia, która w końcu 2014 r. wynosiła 11,4 proc., by w końcu kwietnia 2017 r. osiągnąć poziom 7,7 proc.
Najwięcej miejsc pracy znajdziemy na Mazowszu. Pracownicy poszukiwani są przede wszystkim w sektorze prywatnym. (fot. GUS)
Resort pracy przypomina, że w latach 2004-2006 byliśmy krajem o najwyższym wskaźniku bezrobocia w UE, dziś jesteśmy jednym z krajów o najniższej jego wartości. Według danych publikowanych przez Eurostat za kwiecień 2017 r. zharmonizowana stopa bezrobocia w Polsce (dla osób w wieku 15-74 lata) wyniosła 4,8 proc. wobec 7,8 proc. w UE.
Poprawa sytuacji to też efekt m.in. rosnącej liczby ofert jakimi dysponują urzędy pracy. W 2016 r. pracodawcy zgłosili do urzędów blisko 1 495 tys. ofert pracy, czyli o ok. 17 proc. więcej niż w 2015 r.
Pracownicy poszukiwani są przede wszystkim w dużych firmach. (fot. GUS)
Resort przypomina też o badaniu przeprowadzonym w czerwcu 2017 r. przez Kantar Public, z którego wynika, że 69 proc. Polaków uważa, iż bez większych kłopotów można znaleźć pracę w naszym kraju. To wzrost o 13 punktów w porównaniu z majem. Jednocześnie odsetek osób, które sądzą, że w Polsce trudno jest znaleźć pracę zmniejszył się o 12 punktów.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU
KOMENTARZE (0)