Rynek pracy w Małopolsce: kogo brakuje, a kogo nadbywa?

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie przeprowadził badanie "Barometr zawodów", który zobrazował w jakich zawodach obecnie będzie łatwiej, a w jakich trudniej znaleźć pracę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rynek pracy w Małopolsce: kogo brakuje, a kogo nadbywa?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

6 mar 2013 14:46


- Jest to prognoza krótkoterminowa, pokazująca sytuację we wszystkich powiatach regionu w bieżącym roku - wyjaśniła Katarzyna Nyklewicz z WUP w rozmowie z PAP.

W wyniku badania sklasyfikowano zawody w trzech grupach: zawody deficytowe, w których występuje niedobór pracowników, zawody nadwyżkowe, gdzie jest nadmiar wykwalifikowanych pracowników oraz zawody zrównoważonych, w których jest równowaga popytu i podaży na rynku pracy.

W Małopolsce nadal poszukiwani są kierownicy budowy. Takich specjalistów z uprawnieniami nigdy nie było wielu, więc mimo stagnacji w branży budowlanej, popyt na nich wciąż przewyższa podaż. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w przypadku samodzielnych księgowych. Na niewielką liczbę specjalistów w tym zawodzie ma wpływ wymóg posiadania wieloletniego doświadczenia, uprawnień i znajomości programów komputerowych, a także konieczność ciągłej aktualizacji wiedzy ze względu na zmieniające się przepisy.

W 2013 roku do listy zawodów deficytowych dołączyli wykwalifikowani przedstawiciele handlowi. Na małopolskim rynku brakuje również szefów kuchni, a więc pracowników doświadczonych, o wysokich kwalifikacjach, którzy oferują usługę gastronomiczną na odpowiednim poziomie.

W Krakowie widać wpływ dużego rynku usług wspierających biznes; miasto to jest największym ośrodkiem tego typu usług w Polsce. To za sprawą tej branży pracownicy do spraw finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych zostali zaliczeni do grupy zawodów deficytowych.

Podstawowym wymogiem stawianym kandydatom do pracy jest znajomość minimum dwóch języków obcych na poziomie swobodnej komunikacji. Pożądane są: język holenderski, języki skandynawskie, portugalski, węgierski czy też czeski. Pracodawcy mają również kłopoty z rekrutacją osób z językiem niemieckim na poziomie, którego by oczekiwali.

Potrzeba także specjalistów z zakresu IT. W Krakowie brakuje: programistów i administratorów stron internetowych, projektantów i administratorów baz danych, specjalistów ds. zastosowań informatyki.

Z kolei trudności ze znalezieniem pracy mogą mieć w Małopolsce budowlańcy - do niedawna jeszcze bardzo poszukiwani - m.in.: inżynierowie budownictwa, operatorzy koparek i zwałowarek czy spawacze. To efekt pogorszenia się sytuacji w tej branży - informuje PAP.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.