Rynek pracy w czwartym kwartale 2015 r. Gdzie najłatwiej i najtrudniej o pracę?

• W czwartym kwartale 2015 r. najczęściej pracy szukali sprzedawcy, kierowcy i pracownicy administracji biurowej.
• Kraków i Wrocław. W tych miastach coraz łatwiej o pracę.
• Język niemiecki zdecydowanie zyskuje w oczach pracodawców.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rynek pracy w czwartym kwartale 2015 r. Gdzie najłatwiej i najtrudniej o pracę?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

12 sty 2016 11:09


IT, księgowość, finanse i bankowość, przemysł oraz inżynieria - to sektory, w których w ostatnim kwartale 2015 roku pojawiało się najwięcej ofert pracy. Porównując jednak procentowy udział tych branż w całości ogłoszeń o pracę pojawiających się w serwisie pracy Praca.pl widać, że ich dominacja nieco wyhamowuje.

Sektor bankowości wyraźnie zmniejsza zapotrzebowanie na pracowników. O ile w ostatnim kwartale 2014 roku ogłoszenia w tej branży stanowiły 13,6 proc. wszystkich ogłoszeń, to obecnie jest to zaledwie 8 proc. Podobny spadek pojawił się w administracji. Spadała również sukcesywnie przez cały 2015 rok ilość ofert pracy kierowana do kadry zarządzającej.

Dość nietypowym trendem ostatniego kwartału był zaś stosunkowo niski udział ogłoszeń dotyczących sprzedaży i obsługi klienta. Stanowiły one wprawdzie 28 proc. wszystkich ogłoszeń, ale było to mniej aż o 12 proc. względem analogicznego okresu ubiegłego roku. Powodem takiej sytuacji może być wzrost udziału innych sektorów w rynku pracy.
 
2015 rok to stopniowe zwiększenie udziału w rynku pracy takich sektorów jak budownictwo i geodezja, medycyna i opieka zdrowotna czy turystyka. Sektory, które dotąd rekrutowały niewiele, zaczynają zwiększać zapotrzebowanie na pracowników, co świadczy o coraz lepszej kondycji polskiej gospodarki. Na ile ten trend się utrzyma, pokażą pierwsze miesiące 2016 roku.


W ostatnim kwartale 2015 roku nie było niespodzianek pod względem rodzaju poszukiwanej przez kandydatów pracy. Najczęściej przeglądane przez kandydatów do pracy ogłoszenia rekrutacyjne, dotyczyły stanowisk sprzedażowych, administracyjnych oraz pracy w charakterze kierowcy.

Jest to typowa struktura najpopularniejszych stanowisk w gorącym okresie przygotowań do świąt i końcówki roku. W tym czasie pojawia się sporo ofert dodatkowej (również tymczasowej) pracy na tych stanowiskach, a osoby poszukujące pracy chcą tę koniunkturę wykorzystać.
 


Kandydaci do pracy interesują się stanowiskami biurowymi i sprzedażowymi, a kogo szukali w Q4 pracodawcy? W porównaniu do poprzednich okresów (zarówno zeszłego roku jak i Q3) widać wyraźną zmianę w obszarze zapotrzebowania na pracowników.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.