PARTNERZY PORTALU

Rynek pracy - tylko lekka poprawa

O ile pod koniec ubiegłego roku GUS bombardował nas miłymi niespodziankami, tak dane publikowane w tym przynoszą lekkie rozczarowanie. Niby jest poprawa, ale mniejsza niż oczekiwano. Dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniu kolejnym przykładem.

Rynek pracy - tylko lekka poprawa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Według Głównego Urzędu Statystycznego płace i zatrudnienie w styczniu rosły, ale był to wzrost bardzo rachityczny, znacznie niższy od rynkowych oczekiwań. Szybciej niż oczekiwano rosły wprawdzie płace - o 3,4 proc. w ujęciu rocznym wobec średniej przewidywań rynkowych 3,2 proc. jednak zdanie analityków to efekt zmian ustawowych - podniesienia płacy minimalnej o 5 proc. (z 1600 na 1680 zł) od początku roku. Wprawdzie płacę minimalną otrzymuje jedynie 4 proc. zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw, jednak GUS bada tylko firmy zatrudniające powyżej 9 osób, a płaca minimalna jest bardziej rozpowszechniona w mikrofirmach.

Nie zmienia to faktu, że płace rosną coraz szybciej (co nie znaczy że szybko). - Biorąc pod uwagę niską inflację (0,7 proc.), realne wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły w styczniu o 2,7 proc. rok do roku, a zatem najszybciej od lutego 2013 r. Zakładamy, że przeciętne wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosną w 2014 r. ogółem o ok. 4,0 proc. wobec 2,6 proc. w 2013 r.- ocenia Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku (d. Invest Bank). - Pensje rosną wyraźnie szybciej od inflacji. To przełoży się na wzrost konsumpcji i lepszą kondycję portfela zamówień przedsiębiorstw. W połowie roku czynniki popytowe powinny zdecydować o wzroście inflacji - ocenia Piotr Rogowiecki, Dyrektor Biura Polskiego Związku Funduszy Pożyczkowych.

Dużo gorzej wyglądają dane dotyczące zatrudnienia - wg. GUS wzrosło ono w styczniu o 0,3 proc. w stosunku do grudnia i nie zmieniło się w ujęciu rocznym. Rynkowe oczekiwania były znacznie większe - odpowiednio 0,9 i 0,6 proc. Na pozór wzrost zatrudnienia wygląda nieźle - ze statystyk wynika, że w styczniu przybyło 15,1 tys miesjc pracy, ale to włśnie głównie efekt statystyczny.

- Relatywnie silny miesięczny wzrost zatrudnienia w styczniu był spowodowany coroczną rewizją danych o zatrudnieniu w mikroprzedsiębiorstwach zatrudniających do 9 osób. Firmy, w których zatrudnienie w ubiegłym roku przekroczyło 9 osób zostały w styczniu "dopisane" do klasy jednostek zatrudniających co najmniej 10 osób - tłumaczy Krystian Jaworski, ekonomista Credit Agricole.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rynek pracy - tylko lekka poprawa

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA