Rynek pracy specjalistów w I kw. 2016 r.: Rośnie zapotrzebowanie na HR-owców

• W I kwartale 2016 r. na portalu Pracuj.pl opublikowano 121,5 tys. ofert pracy - to o 17,25 proc. więcej niż w ubiegłym roku.
• Najwięcej ofert pochodziło z handlu i sprzedaży, bankowości/finansów/ubezpieczeń oraz przemysłu ciężkiego.
• Spośród województw na czele znalazły się mazowieckie, małopolskie i dolnośląskie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rynek pracy specjalistów w I kw. 2016 r.: Rośnie zapotrzebowanie na HR-owców

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

11 kwi 2016 23:16


Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w marcu poziom bezrobocia wyniósł 10 procent i jest to wynik o 1,5 pkt proc. niższy niż przed rokiem. Jak podaje ministerstwo, to najlepszy wynik w marcu od 25 lat. Spadek bezrobocia świadczy o utrzymującej się tendencji wzrostowej na rynku pracy; dane Pracuj.pl potwierdzają ten pozytywny trend.

Jakie branże zatrudniały w I kwartale 2016 r.?

Z analizy ogłoszeń opublikowanych przez pracodawców na portalu Pracuj.pl wynika, że największe zapotrzebowanie na pracowników zgłosili w I kwartale 2016 pracodawcy z branży handel i sprzedaż. Opublikowali oni 23 tys. 549 ogłoszeń o pracę, co stanowiło prawie jedną piątą wszystkich ofert z tego okresu. Kolejnymi branżami z największą liczbą opublikowanych ofert pracy były bankowość/finanse/ubezpieczenia  (15 887 ogłoszeń) oraz przemysł ciężki (10 767 ogłoszeń). W tych branżach zanotowano także znaczące wzrosty liczby opublikowanych ofert pracy, w porównaniu do I kw. 2015.

Jak wynika z danych GUS dotyczących wskaźnika koniunktury gospodarczej w marcu
2016 r., przedsiębiorcy z obszaru handel hurtowy i handel detaliczny, zgłosili pozytywne opinie dotyczące prognozowanej koniunktury w ich branży. Zarówno w przypadku handlu hurtowego, jak i handlu detalicznego, przedsiębiorcy przewidują wzrosty zatrudnienia.

Ten optymizm widoczny jest także w danych Pracuj.pl – w branży handel i sprzedaż odnotowano 9 proc. wzrost zapotrzebowania na pracowników w porównaniu rok do roku.

Jak wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH, w marcu także przedsiębiorcy z sektora przemysłowego, wskazali, że koniunktura w ich branży poprawia się. Badania wskazują, że rośnie portfel zamówień, zmniejszają się zapasy magazynowe a zwiększa zatrudnienie. Według analiz Pracuj.pl w przypadku przemysłu ciężkiego, wzrost liczby opublikowanych ofert pracy wyniósł w I kwartale 2016 r. 21 proc. (w porównaniu rok do roku), a w przypadku przemysłu lekkiego było to 16 proc.

Jakich specjalistów poszukiwali pracodawcy?

W I kw. 2016 najczęściej poszukiwanymi specjalistami byli pracownicy: handlu i sprzedaży oraz obsługi klienta. Na trzecim miejscu wśród najbardziej poszukiwanych pracowników, w ciągu trzech pierwszych miesięcy 2016 r., znaleźli się specjaliści IT.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.