PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Rynek pracy odżywa po lockdownie. Wynagrodzenia i liczba ofert pracy powoli rosną

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w czerwcu 2020 r. wyniosła 6,1 proc. i w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła jedynie o 0,1 p.p. Daje się nawet zauważyć wzrost przeciętnego zatrudnienia, wynagrodzeń i liczby ofert pracy - wynika z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości "Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań. Lipiec 2020".

Rynek pracy odżywa po lockdownie. Wynagrodzenia i liczba ofert pracy powoli rosną
Dynamicznie zmienia się sytuacja w gałęziach gospodarki najbardziej dotkniętych kryzysem wywołanym pandemią (fot. shutterstock)
REKLAMA
  • Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2020 r. było wyższe nie tylko miesiąc do miesiąca, ale też rok do roku i wyniosło 5 286 zł brutto. W porównaniu z majem 2020 r. wzrosło o 3,2 p.p., a w porównaniu z majem 2019 r. - o 3,6 p.p.
  • Biorąc pod uwagę kryzysową sytuację, należy zwrócić uwagę na wyraźny wzrost liczby ofert zatrudnienia. W czerwcu 2020 r. do urzędów pracy zgłoszono 91 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej, tj. o 15,4 tys. ofert (o 20,4 proc.) więcej niż w maju 2020 r.
  • W II kwartale br. także dynamicznie zmieniająca się sytuacja w gałęziach gospodarki najbardziej dotkniętych kryzysem wywołanym pandemią powoduje, że pracy najczęściej poszukują osoby na takich stanowiskach, jak sprzedawca/kasjer, inżynier oraz zatrudnione w takich sektorach, jak: hotelarstwo i gastronomia, kultura, rozrywka, rekreacja, sport, telekomunikacja i IT.

- Rynek pracy mierzy się obecnie przede wszystkim ze skutkami pandemii, a poszczególne kraje wprowadzają programy wspierające przedsiębiorców i pracowników, którzy zmagają się ze skutkami kryzysu. 93 proc. wszystkich pracowników mieszka w krajach, w których w związku z pandemią obowiązywały ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej - mówi Mikołaj Różycki, wiceprezes PARP.

Minimalny wzrost bezrobocia

Z danych MRPiPS wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce na koniec czerwca 2020 r. w porównaniu z majem wzrosła o 0,1 p.p. i wyniosła 6,1 proc. W porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wartość wskaźnika wzrosła o 0,8 p.p.

Stopa bezrobocia (Źródło: Raport PARP)
Stopa bezrobocia (Źródło: Raport PARP)

Jak ocenia PARP dane wskazują, że w czerwcu 2020 r. wzrost stopy bezrobocia nastąpił w 10 z 16 województw. Najwyższy odnotowano w woj. mazowieckim - o 0,2 p.p.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy (Źródło: Raport PARP)
Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy (Źródło: Raport PARP)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Rynek pracy odżywa po lockdownie. Wynagrodzenia i liczba ofert pracy powoli rosną

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • wiola 2020-08-21 18:06:59

    Hej panowie, mam na imie Wiola 26 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : panieonline.pl/wiola89

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA