PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Rynek pracy nadal się broni

  • Karolina Markowska
    KM
  • 29 sty 2021 9:00

Styczeń jest drugim miesiącem z rzędu, kiedy odnotowywany jest spadek wartości Wskaźnika Rynku Pracy. WRP, którego zadaniem jest informowanie z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, w styczniu zmalał o nieco ponad 1,5 punktu.

Rynek pracy nadal się broni
Styczeń jest drugim miesiącem z rzędu, kiedy odnotowywany jest spadek wartości Wskaźnika Rynku Pracy (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Przedłużający się okres obowiązujących ograniczeń działalności gospodarczej, ograniczony czas programów chroniących miejsca pracy oraz wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, mogą zmusić pracodawców do redukcji etatów.
  • Zgodnie z przewidywaniami ekspertów skutki tych uwarunkowań ujawnić się mogą z pewnym opóźnieniem w drugiej połowie tego roku.
  • Eksperci BIEC zauważają, że nie bez znaczenia dla rynku pracy mogą być zmiany w zasiłkach dla bezrobotnych.

Stopa bezrobocia rejestrowanego po sześciu miesiącach stabilizacji, wzrosła w grudniu w porównaniu do listopada 2020 roku o 0,1 punktu procentowego do poziomu 6,2%. Tyle samo wynosi po usunięciu wpływu czynników sezonowych.

Dane płynące z gospodarki pokazywały, że rynek pracy do tej pory bronił się przed zapaścią. Przedłużający się okres obowiązujących ograniczeń działalności gospodarczej, ograniczony czas programów chroniących miejsca pracy oraz wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej (w wyniku wyższych cen energii i wyższego wynagrodzenia minimalnego), mogą jednak zmusić pracodawców do redukcji etatów. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów skutki tych uwarunkowań ujawnić się mogą z pewnym opóźnieniem w drugiej połowie tego roku.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Styczniowe dane Wskaźnika Rynku pracy są jednak jeszcze optymistyczne. Styczeń jest drugim miesiącem z rzędu, kiedy odnotowano spadek wartości WRP. Zgodnie z danymi w styczniu zmalał o nieco ponad 1,5 punktu.

źródło: Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych
źródło: Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, zaznacza jednak, że zmiany te należy interpretować jako korektę dużego skokowego wzrostu z listopada ubiegłego roku. Odnotowana wówczas zmiana o 4 punkty w głównej mierze była spowodowana skokowym wzrostem wysokości zasiłku dla bezrobotnych.

Obostrzenia z wpływem na WPR

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rynek pracy nadal się broni

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA