×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rynek pracy łapie zadyszkę. Spadki w każdej branży i w całym kraju

  • km
  • 16 sty 2023 13:45

Barometr Ofert Pracy przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w grudniu kolejny miesiąc z rzędu wyraźnie spadł. Zegar rynku ofert pracy, który opiera się na zmianach bezrobocia i wakatów, sygnalizuje koniec sprzyjającej koniunktury na rynku.

Rynek pracy łapie zadyszkę. Spadki w każdej branży i w całym kraju
W największym stopniu narażonych na dalsze spadki jest kilka grup zawodów (fot. Sasha Matveeva/Unsplash)
REKLAMA
  • W grudniu, po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, liczba ofert zatrudnienia w porównaniu do listopada 2022 r. spadła we wszystkich województwach.
  • W grupie zawodów wymagających wykształcenia w naukach społecznych i prawnych notowane są kategorie, w których wakatów nadal jest więcej niż przed rokiem. Należą do nich bankowość, call center, zakupy firmowe oraz administracja publiczna.
  • W największym stopniu narażonych na dalsze spadki jest kilka grup zawodów. To po pierwsze zawody mocno uzależnione od stanu koniunktury gospodarczej, jak branża budowlana, nieruchomości czy handlowa. Spadki dotykają także pracowników o niskich kwalifikacjach.

Ostatnie kilka lat zarówno dla Polski, jak i dla całego świata były pełne wyzwań. Wśród nich niespotykana od niemal stu lat pandemia, liczne lockdowny, transformacja cyfrowa i praca zdalna. Stopniowe luzowanie ograniczeń sanitarnych i co za tym idzie - ponowne otwarcie wielu branż miało być sygnałem, że najgorsze za nami. 2022 rok pokazał jednak, że nic bardziej mylnego. Największa od dekad inflacja, spadek realnych wynagrodzeń, nowe szoki podażowe, rosnące koszty energii elektrycznej i paliw oraz dalsze zaburzenia w łańcuchach dostaw widocznie odbijają się na rynku pracy.

Zobacz: Przed pracodawcami trudne miesiące. Jest coś jeszcze gorszego niż wojna na Ukrainie

2022 rok rozpoczął się pozytywnie

Jak zauważają autorzy Barometru Ofert Pracy, miniony rok rozpoczął się owocnie. Prawie całą pierwszą połowę roku nowych ofert pracy sukcesywnie przybywało, choć z miesiąca na miesiąc coraz wolniej. Po raz pierwszy w historii monitorowania polskiego rynku internetowych ogłoszeń o pracy wartość Barometru wyniosła ponad 400 punktów.

„Dopiero od połowy roku zaczęły się spadki, które przyspieszały do końca roku. Ponadto w końcu ub. r. spadki przyjęły już charakter powszechny - objęły wszystkie województwa i kategorie ogłoszeń o pracy. Po raz pierwszy od dłuższego czasu liczba wakatów ukazujących się na stronach portali internetowych zmalała poniżej ubiegłorocznego poziomu. W grudniu ub.r. w stosunku do analogicznego okresu przed rokiem wartość wskaźnika była mniejsza o 14,2 proc.” - zauważają autorzy badania.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Rynek pracy łapie zadyszkę. Spadki w każdej branży i w całym kraju
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • as 2023-01-16 17:56:23

    To normalne, emeryci po utracie 25% emerytury rzucili się na zakupy. A to duża ilość ludzi.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA