PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Rynek pracy jest ostatni w kolejce do utraty impetu

  • Autor: PAP/JP
  • 25 paź 2022 13:34

Twarde dane makroekonomiczne nie wskazują, żeby sytuacja na rynku pracy miała się pogorszyć do końca roku - wskazał ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka, odnosząc się do danych GUS.

Rynek pracy jest ostatni w kolejce do utraty impetu
Twarde dane makroekonomiczne nie wskazują, żeby sytuacja na rynku pracy miała się pogorszyć do końca roku (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Jak poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia we wrześniu 2022 r. wyniosła 5,1 proc. wobec 5,2 proc. w sierpniu po korekcie. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła we wrześniu 801,7 tys. wobec 806,9 tys. osób w sierpniu.

Czytaj też: Znani menedżerowie i prezes Lewiatana zatrzymani

Mariusz Zielonka z Lewiatana zauważa jednak, że stopa bezrobocia nie była rekordowo niska. "Główny Urząd Statystyczny w oparciu o wyniki spisu powszechnego rolników oraz coroczną zmianę liczby pracujących poza rolnictwem indywidualnym dokonał średnio podwyższenia stopy bezrobocia o 0,3 pkt. proc. w każdym miesiącu. Tym samym w żadnym miesiącu stopa bezrobocia nie spadła poniżej granicy 5 proc." - napisał w komentarzu Zielonka. Dodał, że już wyniki badania BAEL pokazywały poważny odpływ pracujących do rolnictwa, co jednocześnie przełożyło się na zmniejszenie mianownika we wzorze na stopę bezrobocia, co ją sztucznie podwyższyło. "Nie zmienia to jednak faktu, że nawet po rewizji stopa bezrobocia we wrześniu spadła do 5,1 proc. z 5,2 proc. odnotowanych w sierpniu" - stwierdził.

Czytaj też: Od nowego roku poważne zmiany w umowach o pracę. Dotkną pracowników i pracodawców

Ekonomista zaznaczył, że rynek pracy jest wciąż ostatnim w kolejce do utraty impetu. Inne twarde dane makroekonomiczne nie wskazują, żeby sytuacja na rynku pracy miała się pogorszyć do końca roku. Zwrócił jednak uwagę, że nadal zagadką pozostaje, czy GUS w liczbie osób aktywnych zawodowo uwzględnia pracujących na rynku obywateli Ukrainy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rynek pracy jest ostatni w kolejce do utraty impetu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA