PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Rynek pracy dochodzi do ściany. Stopa bezrobocia przestanie spadać?

  • Justyna Koc
    jk
  • 24 sie 2017 12:32

Przedstawione przez Główny Urząd Statystyczny dane pokazują, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 7,1 proc. Jak twierdzi ekspert Work Service, obserwowane od początku roku dynamiczne zmniejszanie się stopy bezrobocia, powoli będzie hamować.

Rynek pracy dochodzi do ściany. Stopa bezrobocia przestanie spadać?
Adobe Stock
REKLAMA

• W porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym roku oznacza to spadek o 1,5 punktu procentowego.

• Zdaniem eksperta Work Service, mimo przewidywań MRPiPS są to zaskakujące dane ze względu na sezon wakacyjny.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• W okresie letnim bezrobocie powinno spadać z powodu dobrej koniunktury na rynku pracy.

 

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że bez pracy jest 1 mln 140 tys. Polaków. Na przestrzeni ostatniego roku odnotowaliśmy spadek liczby osób bezrobotnych o 221,5 tys.

- W styczniu stopa bezrobocia wynosiła 8,6 proc. To oznacza, że do lipca zmniejszyła się o 1,5 punktu procentowego. Jeśli spojrzymy na wynik miesiąc wcześniej to okaże się, że znaczącego spadku już nie ma. Oczywiście na koniec roku należy oczekiwać bezrobocia poniżej 7 proc., ale to tempo spadku w drugiej połowie roku będzie znacznie mniejsze. Wynika to z faktu, że większość osób, która szukała zatrudnienia już je znalazła – zauważa Andrzej Kubisiak, dyrektor zespołu analiz w Work Service.

Większość Polaków pozostająca bez pracy to osoby długotrwale bezrobotne – ich odsetek wynosi 56,5 proc. Skłonienie tych ludzi do zasilenia rynku pracy to nie tylko zaoferowanie im miejsca zatrudnienia, ale przede wszystkim pomoc w przezwyciężeniu barier społecznych.

- W efekcie mimo, że wciąż istnieje duży potencjał do spadku bezrobocia to jednak powoli zbliża się moment, kiedy osiągniemy rekord, który ciężko będzie już pobić - dodaje Andrzej Kubisiak.

Wciąż widać duże zróżnicowanie poziomów bezrobocia w największych miastach i w mniejszych powiatach. Różnice potrafią być naprawdę duże i to w niewielkiej odległości. W największych miastach w kraju stopa bezrobocia jest najmniejsza i wynosi ok. 2-3 proc., a kilkanaście albo kilkadziesiąt kilometrów dalej jest ono dwucyfrowe.

- Przykładem powiat szydłowiecki, gdzie bezrobocie wynosi blisko 26 proc. mimo, że jest tylko 120 kilometrów od Warszawy. Jednocześnie firmy ciągle potrzebują pracowników. To pokazuje, że wciąż wielu Polaków bez pracy, nie decyduje się na dojeżdżanie do innego miejsca, gdzie o zatrudnienie dużo łatwiej. Gdyby ta tendencja się zmieniła to bezrobocie mogłoby jeszcze znacząco się zmniejszyć. Paradoksalnie ludzie wolą wyjechać za pracą do innego państwa niż przeprowadzić się do innego regionu w naszym kraju – ocenia Andrzej Kubisiak.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Rynek pracy dochodzi do ściany. Stopa bezrobocia przestanie spadać?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Ella 2017-08-25 15:55:51

    "Paradoksalnie ludzie wolą wyjechać za pracą do innego państwa niż przeprowadzić się do innego regionu w naszym kraju – ocenia Andrzej Kubisiak." Bardzo fajny artykuł. Dodam tylko od siebie komentarz w/s ostatniego zdania. To chyba nie jest paradoks tylko po prostu kwestia podstawowej kalkulacji - wyjechać za pracą do innego państwa jeszcze nadal bardziej się opłaca niż do innego miasta......

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA