PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Rynek pracy coraz trudniejszy dla pracodawców. A będzie jeszcze trudniej

  • Autor: PAP/AT
  • 26 cze 2017 12:58

Z dużym prawdopodobieństwem poziom bezrobocia będzie kontynuować spadki i już w lipcu może znaleźć się poniżej 7,0 proc. - mówi ekonomistka Monika Kurtek. - Niedobory kadrowe stają się faktem, a firmy w coraz mniejszym stopniu mają dostęp do kandydatów na rynku - dodaje ekspert Andrzej Kubisiak.

Rynek pracy coraz trudniejszy dla pracodawców. A będzie jeszcze trudniej
Kolejnym wyzwaniem dla pracodawców będzie odpływ z rynku pracy osób, które od 1 października br. nabędą prawa do przejścia na emeryturę (fot.shutterstock)
REKLAMA

• Zdaniem ekonomistów stopa bezrobocia będzie nadal spadać i niewykluczone, że już w lipcu br. zejdzie poniżej 7 proc.

• W poniedziałek (26 czerwca) GUS podał, że stopa bezrobocia rejestrowanego w maju spadła do 7,4 proc. z 7,7 proc. w kwietniu i jest na poziomie najniższym od kwietnia 1991 r.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Niedobory kadrowe stają się faktem.

• Kolejnym wyzwaniem będzie odpływ z rynku pracy osób, które od 1 października br. nabędą prawa do przejścia na emeryturę po obniżce wieku emerytalnego.

• Rynek pracy w Polsce jest coraz  "trudniejszym" rynkiem dla pracodawców, dlatego coraz szerzej poszukują oni rąk do pracy za naszą wschodnią granicą.

Zdaniem głównej ekonomistki Banku Pocztowego Moniki Kurtek, z dużym prawdopodobieństwem poziom bezrobocia będzie kontynuować spadki i już w lipcu może znaleźć się poniżej 7,0 proc.

Uważa ona, że zmniejszające się bezrobocie ma związek z poprawą koniunktury, ale także ze zmianami strukturalnymi na polskim rynku pracy. Kurczy się m.in. podaż pracowników w związku ze zmianami demograficznymi i emigracją zarobkową Polaków, jaka dokonała się w ostatnich kilku latach.

Zdaniem Kurtek kolejnym wyzwaniem będzie odpływ z rynku pracy osób, które od 1 października br. nabędą prawa do przejścia na emeryturę po obniżce wieku emerytalnego. Rynek pracy w Polsce jest coraz bardziej rynkiem sprzyjającym pracownikom i jednocześnie coraz "trudniejszym" dla pracodawców, dlatego coraz szerzej poszukują oni rąk do pracy za naszą wschodnią granicą.

Czytaj też: Przed HR-owcami sporo wyzwań. Braki kadrowe napędzają presję płacową

Również według eksperta Work Service Andrzeja Kubisiaka, istnieje dalsza przestrzeń do spadków stopy bezrobocia, która w najbliższych miesiącach może spaść poniżej 7 proc.

Zauważa on, że obecnie poprawa na rynku pracy zaczyna być widoczna na coraz większym obszarze kraju, co powoduje, że już tylko 3 z 16 województw odnotowuje dwucyfrowe bezrobocie.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Rynek pracy coraz trudniejszy dla pracodawców. A będzie jeszcze trudniej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • prawdziwy 2017-07-15 00:15:31

    RaCzej one nie odpłyną całkowicie , Bo mogą być zatrudnieni BeZ tego zusu i nfz

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA