PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Rynek pracownika to fakt. Pracodawcy sięgają po wsparcie HR

  • Autor: aw
  • 28 cze 2017 12:52

Spada bezrobocie, rosną płace i wymagania pracowników, którzy czują, że mogą dyktować pracodawcom warunki.  Obecna sytuacja na rynku pracy znajduje odzwierciedlenie w zapotrzebowaniu na usługi HR.

Rynek pracownika to fakt. Pracodawcy sięgają po wsparcie HR
Proces rekrutacji w obecnej sytuacji na rynku pracy wymaga doświadczonego HR-owca (fot.pixabay)
REKLAMA

Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w maju 4391 zł brutto. W porównaniu do maja zeszłego roku pensja wzrosła o 5,4 proc. a zatrudnienie o 4,5 proc.

W kwietniu tego roku wzrost płac wyniósł 4,1 proc. w porównaniu analogicznego okresu roku 2016.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Tak dynamiczny wzrost wynagrodzeń może mieć wiele przyczyn, jednak długofalowy trend rosnących płac wiąże się przede wszystkim z tak zwanym rynkiem pracownika. Firmy odnotowują coraz więcej trudności ze znalezieniem pracowników, szczególnie tych wykwalifikowanych – komentuje Michał Gołgowski, dyrektor zarządzający Spring Professional.

Długofalowe trendy przyjazne pracownikom

Dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazują, że bezrobocie w maju 2017 wynosiło 7,5 proc. w skali kraju, o 0,2 pkt procentowego mniej niż w kwietniu oraz o 1,6 pkt procentowego mniej niż w maju 2016 roku.

Trend wzrostu wynagrodzenia utrzymuje się od początku roku. W lutym wyniósł on 4 proc. w ujęciu r/r a w marcu 5,2 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Wyraźny jest także trend zwiększania zatrudnienia. Dane za luty wskazują na wzrost na poziomie 4,6 procent . W marcu wskaźnik ten wynosił 4,5 proc.

– To najniższy wynik majowego bezrobocia odnotowany od 1991 roku, gdy jeszcze nasz młody rynek pracy zmagał się z nadzatrudnieniem w nieefektywnych, państwowych molochach – komentuje Michał Gołgowski. – W tej chwili jednak to zdrowa, otwarta gospodarka wchłonęła tych wszystkich pracowników, nie należy więc spodziewać się fali grupowych zwolnień w najbliższym czasie. Zamiast tego pojawi się raczej silna presja na zwiększanie wynagrodzeń.

Widać wzrost

Dane opublikowane przez Polskie Forum HR, organizację zrzeszającą firmy z sektora zarządzania zasobami ludzkimi, wskazują, że obecna sytuacja na rynku pracy znajduje odzwierciedlenie w zapotrzebowaniu na usługi HR.

Wartość obrotu zrzeszonych podmiotów wzrosła w maju o 10 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Usługi związane z rekrutacjami stałymi odnotowały wzrost w wysokości 5 procent.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rynek pracownika to fakt. Pracodawcy sięgają po wsparcie HR

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA