PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Rynek pracownika nie istnieje? "To rynek nieudolnego pracodawcy"

 • Justyna Koc
  jk
 • 21 lis 2018 14:03

Jeżeli mamy określać, w jakiś sposób obecny rynek, to będzie to rynek nieudolnego pracodawcy - wytwarzającego nisko wydajne produkty na tle europejskiej konkurencji, niewiele płacącego, niechętnie inwestującego w rozwój pracowników i swoich biznesów - komentuje Kamil Fejfer, autor książki "Zawód”.

Rynek pracownika nie istnieje? "To rynek nieudolnego pracodawcy"
Adobe Stock
REKLAMA
 • Zgodnie z raportem Work Service, niemal połowa pracodawców (49,7 proc.) deklaruje, że ma problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników.
 • Kamil Fejfer, autor książki "Zawód" uważa, że narzekanie pracodawców na brak pracowników to przejaw nieudolności polskich firm.
 • Również w opinii Roberta Reinfussa nie możemy mówić o rynku pracownika - firmy mają problemy z pozyskaniem pracowników, ponieważ nie potrafią rekrutować, płacą za mało i za mało wymagają od pracowników już zatrudnionych.

Wielu ekspertów rynku pracy mówi o nasilającym się rynku pracownika. Jak wynika z 10. edycji Barometru Rynku Pracy firmy Work Service, ponad 45 proc. przedsiębiorstw zamierza w najbliższym czasie uruchomić rekrutacje pracowników w celu utrzymania lub zwiększenia poziomu zatrudnienia.

Jednocześnie niemal połowa pracodawców (49,7 proc.) deklaruje, że ma problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Obecnie najczęściej pojawiające się problemy rekrutacyjne dotyczą pracowników niższego (25,1 proc.) i średniego szczebla (14,9 proc.).

Nie wszyscy zgadzają się z tym twierdzeniem. Kamil Fejfer, autor książki "Zawód” na łamach „Newsweeka” podkreśla, że narzekanie pracodawców na brak pracowników to przejaw nieudolności polskich firm.

Czytaj też: Kamil Fejfer: Podwyżki? Duża część przedsiębiorców nie chce się aż tak starać. Woli smagać bacikiem

- Jeżeli mamy określać ,w jakiś sposób obecny rynek, to będzie to rynek nieudolnego pracodawcy – wytwarzającego nisko wydajne produkty (na tle europejskiej konkurencji), niewiele płacącego, niechętnie inwestującego w rozwój pracowników i swoich biznesów - komentuje w „Newsweeku” Kamil Fejfer.

- „Rynek pracownika” to konstrukcja w najlepszym razie ideologiczna, a w najgorszym służąca interesom biznesu i stronie pracodawców (być może oba stanowiska są prawdziwe). I snująca wygodną dla nich narrację. Narrację, która nie znajduje potwierdzenia w danych. Rynek pracownika byłby wtedy, kiedy ten mógłby powiedzieć „mam 10 na Twoje miejsce”. To jest prawdziwa przewaga negocjacyjna. I nie chodzi o wybór między dziesięcioma pracodawcami oferującymi niemal te same warunki: medianę i bezpłatne nadgodziny – wskazuje Fejfer.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (24)

Do artykułu: Rynek pracownika nie istnieje? "To rynek nieudolnego pracodawcy"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Ja się nie znam 2018-12-11 21:30:36

  Szef wyebał mnie z roboty. Poskładałem kilka CV nie śpieszyłem się. Miałem ponad miesięczne wypowiedzenie. Na początku się nie odzywali. Po miesiącu wszyscy na raz. Trudno wybrać. Bo co nowa propozycja to lepsza. Między czasie poszedłem na studia, choć nie wiem, czy ma to jakiś wpływ na postrzeganie mojej osoby. Pewnie ma. Wybrałem w sumie najgorszą pracę z możliwych, ale na miejscu. Za namową rodziny. Pozdrawiam. Rynek pracownika. Pracodawca po prostu wartościowego pracownika dobrze wynagrodzi. Zbędnego zwolni.

 • Wojciech 2018-12-11 18:36:19

  Próbowałam naOLX praca wysłać swoje ogłoszenie jako pracownik(platne) portal mi je zamknął, pieniędzy nie oddał. Pracownik w tym chorym kraju jest nikim!!!!!

 • akcja nie ściemniaj 2018-12-04 10:28:28

  Kiedy widzisz ogłoszenie bez podanego wynagrodzenia, wysyłaj maila "Nie ściemniaj, pokaż ile płacisz!".

 • Marek 2018-11-24 13:43:12

  Do pracowanik budowlany - kolego te twoje zarobki to fikcja , w rzeczywistości płacą więcej. Kierownik budowy za 4000 na rękę??Hahaha..chyba 15 lat temu..

 • Do krzysiek 2018-11-22 12:50:01

  Piep... jak potłuczony, od kiedy to ta zła kobieta na macierzyńskim czy wychowawczym dostaje od pracodawcy pieniądze? Weź się zapoznaj z przepisami, a później coś napisz.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA