×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rynek pracownika kiedyś się skończy. Czy to pierwsze sygnały?

  • PTWP - PulsHR
    JP
  • 13 cze 2017 10:35

Choć większość polskich firm zadeklarowała wzrost zatrudnienia, prognoza nie jest już tak optymistyczna jak w zeszłym roku.

Rynek pracownika kiedyś się skończy. Czy to pierwsze sygnały?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• 88 proc. firm w Polsce deklaruje wzrost zatrudnienia lub stabilizację w ilości etatów w III kwartale.

• Dodatnie prognozy odnotowano w 7 z 10 badanych branżach oraz we wszystkich regionach naszego kraju.   

• Najwięcej miejsc pracy będzie w budownictwie, handlu detalicznym i hurtowym oraz w transporcie/ logistyce/ komunikacji.

• W ujęciu globalnym najlepsze nastroje panują u pracodawców w Japonii, na Tajwanie, Węgrzech i w USA. Najsłabsze prognozy odnotowano we Włoszech, w Czechach i Finlandii.

Pracodawcy w Polsce przejawiają ostrożne nastawienie co do planów rekrutacyjnych na najbliższe trzy miesiące – wynika z kwartalnego raportu Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia opublikowanego przez firmę doradztwa personalnego ManpowerGroup. Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej plasuje się na poziomie +6 proc., osiągając najniższy wynik w ciągu ostatnich dwóch lat. Zarówno w ujęciu kwartalnym jak i rocznym odnotowano spadek prognozy, o 4 punkty procentowe. Spośród przebadanych w Polsce pracodawców, 14 proc. przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 5 proc. zamierza redukować etaty a 74 proc. nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale.

 

– Rynek pracy kieruje się sezonowością. Początek wakacji zaowocuje więc dużym optymizmem, spowodowanym napływem wielu ofert sezonowych. Z tego samego powodu, w późniejszym czasie możemy spodziewać się pewnego spowolnienia u progu jesieni, co będzie spowodowane zakończeniem aktywności sezonowych po lecie – komentuje Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce.

– Nie powinno to mieć wpływu na ogólny obraz rynku pracy, gdzie w większości sektorów obserwujemy stały popyt na pracowników. Obecną sytuację można nazwać ostrożnie optymistyczną, a po spodziewanym spowolnieniu we wrześniu możemy spodziewać się poprawy klimatu – dodaje.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rynek pracownika kiedyś się skończy. Czy to pierwsze sygnały?
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA