×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rynek pracownika: Dokąd zmierza rynek pracy w Polsce?

Kiedy rynek pracownika skończy się i jakie symptomy będą o tym świadczyć? Prognozy snują Artur Skiba z Antala, Jolanta Musielak z Volkswagena Poznań, Joanna Malinowska-Parzydło z Personal Brand Institute, Marta Buszko-Pakosińska z OEX, Bartosz Waligóra z eSky, Marek Sitkiewicz z Monsterpolska.pl, Karol Traczykowski z GoldenLine i wielu innych ekspertów z branży HR.

- Na pewno w 2018 roku pracownicy mogą snuć z optymizmem odważne plany rozwojowe. Stabilna sytuacja ekonomiczna w naszym kraju daje im poczucie bezpieczeństwa, a liczne inwestycje zagraniczne otwierają atrakcyjne możliwości rozwoju kariery. W konsekwencji wciąż będzie utrzymywała się silna konkurencja o wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników, która sprawi, że poziom ich wynagrodzeń będzie jeszcze rósł.

Jednak nic nie trwa wiecznie i z pewnością eldorado pracownika też się kiedyś skończy. W tym momencie ciężko wyznaczyć konkretny punkt w kalendarzu. I chciałabym podkreślić, że nie będzie to jeden moment dla całego rynku – podobnie jak to było w przypadku rynku pracownika. Ten narastał stopniowo, zaczynając od IT. Zatem i odwrócenie trendu, które kiedyś nastąpi, zacznie się od pewnych grup stanowisk, najpewniej od tych najłatwiej zastępowalnych przez automatyzację i robotyzację.

Dopóki jednak do Polski będą napływać kolejne inwestycje zagraniczne, a działające u nas firmy będą się rozwijać, zapotrzebowanie na pracowników będzie cały czas rosnąć. Nasz kraj jest jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji lokowania biznesu w Europie. Dysponujemy ogromnym potencjałem w kontekście wiedzy i doświadczenia pracujących tu specjalistów, infrastruktury, a także wsparcia władz lokalnych. Nie ma miesiąca bez informacji o nowej inwestycji firm z takich branż jak IT, finanse, automotive czy SSC/BPO. Dopóki ten inwestycyjny boom będzie trwał, cały czas będziemy mówić o rynku pracownika. I chciałbym tutaj dodać, że taki stan rzeczy przekłada się pozytywnie na rynek pracy w Polsce. Pracodawcy, aby pozyskać najlepszych kandydatów, konkurują między sobą i coraz więcej inwestują w kadrę. A to powoduje podwyższenie i wyznaczenie nowych standardów zatrudnienia - mówi Artur Skiba, prezes Antal. (Fot. mat. pras.)

REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

     

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Rynek pracownika: Dokąd zmierza rynek pracy w Polsce?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • pk 2018-01-03 17:45:36

    Polska u progu demograficznej katastrofy !!! Nie ma komu pracować, zachęcajmy do powrotów i samemu róbmy więcej dzieci... Inaczej kraj nasz zostanie krainą ludzi o siwych włosach...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA