PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Rynek pracownika, ale nie wszędzie i nie każdego

  • Autor: pt
  • 8 cze 2017 15:55

Z jednej strony mamy rekordowo niskie bezrobocie, z drugiej - brak rąk do pracy, zgłaszany przez wielu pracodawców. Nie oznacza to jednak, że w całej Polsce to pracownicy mogą dyktować warunki zatrudnienia i przebierać w ofertach pracy. Choć w niektórych branżach faktycznie funkcjonuje rynek pracownika, to jednocześnie młodzi pracownicy i kandydaci powyżej 50 roku życia wciąż narzekają na trudności ze znalezieniem pracy.

Rynek pracownika, ale nie wszędzie i nie każdego
Pracownicy, którzy są poszukiwani na rynku, to osoby łączące wiedzę techniczną i praktyczną (fot. Piotr Waniorek)
REKLAMA

• Mamy do czynienia z ogromnym zapotrzebowaniem pracodawców na konkretny rodzaj pracowników, którzy dysponują zdefiniowanym zestawem umiejętności.

• Sytuacja jest trudna dla pracodawców zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Osoby po 50. roku życia coraz częściej mówią o dyskryminacji na rynku pracy ze względu na wiek.

 

Statystyki wskazują na funkcjonowanie w Polsce rynku pracownika ̶. W wielu branżach i obszarach specjalizacyjnych pracodawcy napotykają na znaczne problemy z pozyskaniem odpowiednich kandydatów do pracy.

Firmy zmagają się z niewystarczającą dostępnością określonych specjalistów na rynku i muszą dostosowywać swoją ofertę do rosnących oczekiwań kandydatów. Patrząc jednak na dane regionalne oraz wyzwania, z jakimi mierzą się firmy i pracownicy, można wysnuć wniosek, że pracodawcy nie walczą o każdego.

Rynek pracownika nie obejmuje wszystkich aktywnych zawodowo Polaków, a znaczna część z nich ma słabszą pozycję w poszukiwaniu pracy i negocjacjach warunków zatrudnienia.

Niedobór, ale kogo?

Z pewnością nie możemy mówić o rynku pracownika w odniesieniu do wszystkich branż i specjalizacji. Oczywiście mamy do czynienia z ogromnym zapotrzebowaniem pracodawców na konkretny rodzaj pracowników, którzy dysponują zdefiniowanym zestawem umiejętności i mogą zająć określone stanowiska specjalistyczne w danym sektorze.

Jako przykład może posłużyć dynamicznie rozwijający się sektor nowoczesnych usług dla biznesu oraz IT – tłumaczy Paula Rejmer – dyrektor zarządzająca Expert Perm w Hays Poland.

Jak pokazują badania Hays Poland, firmy z wielu branż często zmagają się z wyzwaniem znalezienia, a następnie zatrzymania odpowiednich pracowników. Choć większość pracodawców (93%) chce zwiększać zatrudnienie, to aż 89% napotyka trudności w pozyskaniu nowych pracowników. Trudności rosną – z jednej strony firmy wskazują na niedobór kandydatów na rynku i konkurencję, z drugiej natomiast na wysokie oczekiwania, którym muszą sprostać.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rynek pracownika, ale nie wszędzie i nie każdego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA