×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rynek HR pod lupą. Więcej rekrutacji, mniej pracowników tymczasowych

  • km
  • Opublikowano: 24 maj 2022 13:45

Wyniki firm członkowskich Polskiego Forum HR odzwierciedlają nastroje pracodawców i sytuację w polskim przemyśle. Z jednej strony spada zatrudnienie pracowników tymczasowych, z drugiej rośnie zapotrzebowanie na usługi rekrutacyjne.

Rynek HR pod lupą. Więcej rekrutacji, mniej pracowników tymczasowych
Spada zatrudnienie pracowników tymczasowych (fot. Freestock/Unsplash)
REKLAMA
  • W pierwszym kwartale 2022 roku firmy członkowskie Polskiego Forum HR odnotowały bardzo duży wzrost w zakresie procesów rekrutacyjnych realizowanych na rzecz polskich pracodawców.
  • O 35 proc. rok do roku wzrosła sprzedaż usług outsourcingowych. Ich wartość w gronie firm członkowskich w pierwszym kwartale 2022 roku wyniosła 409 mln zł.
  • Jak wynika z analiz Polskiego Forum HR, w pierwszym kwartale 2022 roku liczba pracowników tymczasowych spadła o 19 proc. w porównaniu do poprzedniego roku.

Rok 2022 zapowiadał rewolucję na rynku pracy, nikt jednak nie spodziewał się, że sytuacja gospodarcza po pandemii i agresja Rosji na Ukrainę przyniosą aż tak wiele znaczących i trudnych do przeskoczenia zmian oraz wyzwań.

Zmiany widać przede wszystkim na rynku pracy tymczasowej. Jak wynika z analiz Polskiego Forum HR, w pierwszym kwartale 2022 r. liczba pracowników tymczasowych spadła o 19 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. 

Przeczytaj: Przyjmiemy Ukraińców i co później? Uderzenie w polski rynek pracy i gospodarkę

Na rynku pracy tymczasowej mniejszy ruch

Spadła nie tylko liczba pracowników tymczasowych. Spadła również liczba przepracowanych godzin, ale w wolniejszym tempie – o 9 proc. Nadal wydłuża się okres zatrudnienia jednego pracownika. Obroty firm członkowskich w tym zakresie spadły również o 9 proc., do poziomu 799 tys. zł.

- Praca tymczasowa jest usługą nieoderwanie związaną z przemysłem, w dużej części z motoryzacją, która mocno odczuwa skutki nie tylko wojny w Ukrainie, ale też sytuacji pandemicznej w Azji, które wpływają na zakłócenia w łańcuchach dostaw. Stąd zmniejszone zapotrzebowanie na pracę tymczasową - komentuje prezes Polskiego Forum HR Anna Wicha.

Jak dodaje, pracodawcy dziś zdecydowanie ostrożniej podchodzą do kosztów. 

- Dodatkowo obserwujemy dużą niestabilność zamówień, wynikającą właśnie z trudności w dostawach półproduktów, ale też rosnącej ostrożności pracodawców w zakresie zarządzania kosztami - podkreśla Wicha.

Ponad 84 proc. wszystkich umów zawieranych przez firmy członkowskie z pracownikami tymczasowymi to umowy o pracę, co odbiega od średniego poziomu dla Polski, który zgodnie z danymi Ministerstwa w 2020 wynosił jedynie 44 proc.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Rynek HR pod lupą. Więcej rekrutacji, mniej pracowników tymczasowych
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Adam 2022-05-24 17:49:56

    Nie mimo wysokiej inflacji lecz z powodu rosnącej inflacji cen ( bo podwyżki płac na produkcji są śmieszne) jest coraz więcej nieobsadzonych wakatów których nikt kto ma dobrze z głową nie podejmie bo nie zarobi po odliczeniu dojazdu na chleb i rachunki. A pracowników tymczasowych ubywa bo jak podaje tu zgodnie z prawdą artykuł "firmy są ostrożniejsze w kosztach" i coraz mniej managerów ma upoważnienia czy możliwości do przyjmowania przepłaconych pracowników z agencji pracy. Tacy pracownicy za r/g kosztują znacznie drożej niż nawet na UoP bo jest wysoka marża agencji plus stawka na rękę musi być normalna . Do tego zagranicznym pracownikom jak i samym agencjom nie opłaca się gdy nie ma ogromniej ilości nadgodzin które często nie mają nic wspólnego z realną wydajną pracą.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA