PARTNERZY PORTALU

Rynek HR pod lupą. Pracowników tymczasowych wciąż ubywa

  • jk
  • 29 lis 2022 11:01

Firmy członkowskie Polskiego Forum HR podsumowały trzeci kwartał 2022 roku. Dalszy, ale już nie tak dynamiczny spadek liczby pracowników tymczasowych i spadek dynamiki wzrostu rynku rekrutacyjnego w porównaniu z poprzednim kwartałem to główne charakterystyki rynku usług HR w analizowanym okresie.

Rynek HR pod lupą. Pracowników tymczasowych wciąż ubywa
W trzecim kwartale 2022 r. firmy członkowskie PFHR zatrudniały 69 tys. pracowników, o 4 proc. więcej niż w drugim kwartale tego roku (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W trzecim kwartale 2022 r. liczba pracowników tymczasowych spadła o 17 proc. rok do roku. Dla porównania w poprzednim kwartale spadek ten wyniósł aż 24 proc.
  • Obroty firm członkowskich PFHR wzrosły o 5 proc. rok do roku, osiągając poziom 866 tys. zł.
  • Agencje odnotowały wysoki, 25-procentowy wzrost rok do roku w zakresie realizacji procesów rekrutacyjnych na rzecz polskich pracodawców, osiągając wynik 76 mln zł.

W trzecim kwartale 2022 r. liczba pracowników tymczasowych spadła o 17 proc. rok do roku. Dla porównania w poprzednim kwartale spadek ten wyniósł aż 24 proc. W badanym okresie firmy członkowskie PFHR zatrudniały 69 tys. pracowników, o 4 proc. więcej niż w drugim kwartale tego roku.

Czytaj też: Agencje zatrudnienia pod lupą. Nieuczciwe praktyki psują wizerunek branży

Jednocześnie wzrosła liczba godzin przepracowanych przez pracowników tymczasowych i to aż o 8 proc. Znacznie zatem wydłużył się średni okres zatrudnienia pracowników tymczasowych.

Obroty agencji zatrudnienia w górę

Obroty firm członkowskich również wzrosły o 5 proc. rok do roku, osiągając poziom 866 tys. zł.

- Nadal brakuje nam kandydatów do pracy tymczasowej, dlatego agencje robią wszystko aby wydłużyć zatrudnienie tej grupy pracowników. Średnio w okresie od lipca do końca września 2022 roku, pracownik tymczasowy przepracował 40 dni, w tym samym okresie poprzedniego roku 31 dni. Niewielki 4-procentowy wzrost liczby pracowników tymczasowych w trzecim kwartale w odniesieniu do drugiego kwartału tego roku może wynikać z rosnącej niepewności na rynku i większej skłonności pracodawców do sięgania po elastyczne formy – komentuje Wojciech Ratajczyk, wiceprezes Polskiego Forum HR.

Agencje coraz więcej rekrutują

W badanym okresie firmy członkowskie odnotowały wysoki, 25-procentowy, wzrost rok do roku w zakresie realizacji procesów rekrutacyjnych na rzecz polskich pracodawców, osiągając wynik 76 mln zł.

Niestety dynamika wzrostów słabnie z każdym kwartałem, w drugim kwartale 2022 wyniosła 40 proc,, a w pierwszym kwartale 2022 - 69 proc. Dodatkowo rynek rekrutacyjny odnotował niewielki, bo 2-procentowy spadek kwartał do kwartału.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rynek HR pod lupą. Pracowników tymczasowych wciąż ubywa

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA