Rozwój usług biznesowych to szansa dla specjalistów IT

Branża outsourcingu usług biznesowych rośnie jak na drożdżach, a centra zlokalizowane w Polsce świadczą coraz bardziej zaawansowane usługi. Wciąż pojawiają się nowi inwestorzy i nowe miejsca pracy dla wkraczających na rynek młodych programistów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rozwój usług biznesowych to szansa dla specjalistów IT

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

4 mar 2014 8:51


Rola nowych technologii jest dziś trudna do przecenienia. Masowe zakupy w dniu premiery iPhone’a 5 w USA podniosły PKB kraju o pół punktu procentowego. Jest więc o co walczyć. Atuty Polski to wciąż niskie koszty pracy (miejsce piąte od końca w UE) i strategiczne położenie geograficzne na kontynencie. Nie ma żadnych przeszkód by stać się prawdziwym centrum ekonomiczno-finansowym.

- Już dziś dużo koncernów chętnie inwestuje i otwiera u nas swe wschodnioeuropejskie przedstawicielstwa. Wśród nich są także te operujące w branży technologicznej. Trend ten zmierza do prostej konkluzji - w Polsce pracy dla programistów nie brakuje. A będzie jej jeszcze więcej, bowiem technologia zaczyna odgrywać w naszym życiu coraz istotniejszą rolę - uważa Tomasz Krawczyński, dyrektor rodzimego oddziału brytyjskiej firmy Mobica, producenta oprogramowania dla biznesu.

Zagłębie przemysłu IT to Warszawa, Wrocław i Kraków. Tu siedziby mają największe firmy międzynarodowe. Z województw mazowieckiego, dolnośląskiego i małopolskiego pochodzi najwięcej ogłoszeń o pracy w IT. Do czołówki mogą trafić też aglomeracje łódzka oraz śląska. Świeżo upieczony absolwent kierunku informatycznego może zazwyczaj liczyć na płacę rzędu 2,5 tysiąca złotych netto. Poza zarobkami pracodawcy oferują inne świadczenia, jak prywatna opieka medyczna, karty typu multisport i inne atrakcje. Zwykle pojawia się też szansa na pracę przy ciekawych projektach.

- Bardzo często przychodzą do nas wykwalifikowani pracownicy, którzy mają już po prostu dość etatu w korporacji. Przeciętna "długość życia" w takim miejscu wynosi 32-36 miesięcy. Po tym czasie często przychodzi poczucie wyzucia z powodu może i początkowo ciekawego, ale - z braku alternatyw w samej firmie - monotonnego projektu. Na miejsce tych, którzy odchodzą, bez problemu znajdą się nowi, i tak w kółko. Firmy operujące przykładowo na łódzkim rynku IT oferują zbliżone zarobki, dlatego coraz większą wagę przykłada się do ciekawych wyzwań - tłumaczy Tomasz Krawczyński.

Rozwojowi karier w IT sprzyjają też działania samych firm już wśród studentów. To m.in. "drzwi otwarte", rozbudowane programy praktyk, staży oraz liczne warsztaty wakacyjne pozwalają na dokładne przyjrzenie się potencjalnym kandydatom na pracownika, którzy - jeśli tylko spodoba im się poziom wyzwań w danej firmie - werbowani są niemal z miejsca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.