Rozmowa z rekruterem stresuje 90 proc. Polaków. Co w niej takiego strasznego?

Trudno starając się o pracę uniknąć odbycia rozmowy kwalifikacyjnej. Jak się okazuje, 90 proc. Polaków stresuje się rozmową z rekruterem. Czym najbardziej?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rozmowa z rekruterem stresuje 90 proc. Polaków. Co w niej takiego strasznego?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

2 sie 2015 19:34


Trema przed rozmową rekrutacyjną jest rzeczą naturalną, a jej przyczyny mogą być różne. Jednak jak pokazują badania przeprowadzone na zlecenie zapraszamnarozmowe.pl, aż 58 proc. Polaków najbardziej obawia się skomplikowanych pytań, którymi może zaskoczyć ich przyszły pracodawca. W takiej sytuacji wielu kandydatów zaczyna denerwować się i tracić pewność siebie. To może wpłynąć negatywnie na wizerunek ubiegającego się o pracę i zmniejszyć jego szanse na otrzymanie wymarzonej posady.

Mimo tego, że Polacy są coraz lepiej wykształceni, blisko połowa z nich przyznaje, że stresuje ich rozmowa kwalifikacyjna w języku obcym. Warto odpowiednio wcześniej przygotować się na taką okoliczność. Wówczas kandydat ma szanse poczuć się bardziej komfortowo oraz swobodniej wyrażać swoje myśli.

Nie daj się ponieść emocjom

Co piąty Polak wymieniając przyczyny stresu podczas rozmowy kwalifikacyjnej wskazuje na kontakt z nowym nieznanym otoczeniem. Jest to reakcja całkowicie naturalna, jednak stres może negatywnie wpłynąć na wizerunek kandydata. Zamiast skupić się na swoich mocnych stronach i umiejętnościach, osoba ubiegająca się o pracę koncentruje się na opanowaniu towarzyszących mu emocji. Taka nerwowość z pewnością nie umknie uwadze rekrutera, ale można uniknąć takiej sytuacji. W tym celu warto starannie przygotować się do spotkania i pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Porządny research o firmie oraz wiedza o stanowisku, o które się ubiegamy to podstawa sukcesu. Warto także zadbać o biznesowy ubiór i schludny wygląd. Nie zaszkodzą pozytywne myślenie oraz pewność siebie, jednak należy wystrzegać się bycia aroganckim.

- Gdy popełnimy drobny błąd nie wpadajmy w panikę. Pomyłka może zdarzyć się każdemu, a pracodawcy nie szukają ideałów, tylko osób, które potrafią sobie poradzić w kryzysowej sytuacji – komentuje Łukasz Sójka, dyrektor zarządzający Atota.

Wideorozmowa szansą na rozwiązanie problemu

W poradnikach, czasopismach, a nawet w internecie nie brakuje porad i informacji na temat tego jak bez problemów przejść przez proces rekrutacji. Pomimo tego, jak pokazują badania przeprowadzone na zlecenie zapraszamnarozmowe.pl, większość Polaków wciąż stresuje rozmowa kwalifikacyjna. Dobrym rozwiązaniem tego problemu może być przeprowadzanie pierwszego wywiadu rekrutacyjnego za pomocą rozmowy wideo.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.