Rozmowa kwalifikacyjna: Postaw na naturalność i zaangażowanie

Spotkanie z rekruterem to dla wielu jedna z bardziej stresujących sytuacji w życiu. Piotr Miller z Biura Karier PWSZ w Skierniewicach radzi, jak podejść do niej ze spokojem i naturalnością.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rozmowa kwalifikacyjna: Postaw na naturalność i zaangażowanie

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

27 wrz 2016 13:29


Przygotowanie wartościowego CV, rozesłanie ofert i w efekcie otrzymanie zaproszenia na rozmowę o pracę, to dopiero połowa sukcesu. Dużo zależy bowiem od tego jak kandydat zaprezentuje się na spotkaniu rekrutacyjnym.

– Z moich obserwacji wynika, że studenci i absolwenci, którzy są na początku swojej drogi zawodowej dość często czują się niepewnie szukając pracy. Dlatego im szybciej młody człowiek zacznie zdobywać doświadczenie zawodowe np. podczas praktyk, czy staży, odbywanych jeszcze w trakcie nauki, tym lepiej poradzi sobie na późniejszych etapach kariery. Pierwsze kroki na rynku pracy warto stawiać już na pierwszym roku studiów – mówi Piotr Miller z Biura Karier PWSZ w Skierniewicach.

Czytaj też: Rozmowa z rekruterem stresuje 90 proc. Polaków

Odpowiedni strój i punktualność podczas rozmowy o pracę to podstawa. Ale ważne jest też naturalne zachowanie.

– Nie wyolbrzymiaj swoich kompetencji, a tym bardziej nie okłamuj rekrutera. Najlepiej będzie, gdy postarasz się zachowywać naturalnie i opanujesz emocje. Pamiętaj o tym, by odpowiadając na pytania, kierować się kompetencjami i wartościami, które możesz wnieść do firmy. Nie bój się też zadawania pytań o kolejne etapy i ścieżkę rozwoju – radzi Piotr Miller

Przed rozmową dobrze jest uświadomić sobie, że prawdopodobnie pracodawca spotka się jeszcze z kilkunastoma, a czasem nawet kilkudziesięcioma osobami.

– Kandydaci, którzy będą wyróżniali się na tle innych i wykażą się dużym zaangażowaniem, prawdopodobnie zostaną lepiej zapamiętani i zwiększą swoje szanse na etat. Tak było z Jakubem Kadyszem, studentem II roku zarządzania, który dzwoniąc bezpośrednio do siedziby pracodawcy, umówił się na spotkanie i został przyjęty na praktyki do MSWiA. Taka proaktywna postawa najczęściej podoba się pracodawcom. Większości z nich zależy na energicznych i zmotywowanych osobach, które nawet mimo niewielkiego doświadczenia wykazują dużą chęć nauki i rozwoju. Nie należy również zniechęcać się, jeśli firma podziękuje nam za dalszy udział w procesie rekrutacyjnym. W takiej sytuacji warto poprosić o informację zwrotną, aby wyciągnąć z niej dla siebie wnioski na przyszłość – podsumowuje ekspert.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.