Rozmowa kwalifikacyjna: Jak odpowiadać na najczęstsze pytania rekrutacyjne?

• Na rozmowach kwalifikacyjnych często powtarzają się pytania o wady i zalety, motywację do pracy czy powód rezygnacji z poprzedniego stanowiska.
• Mimo to, wielu kandydatów wciąż daje się nimi zaskoczyć.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rozmowa kwalifikacyjna: Jak odpowiadać na najczęstsze pytania rekrutacyjne?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

28 wrz 2016 11:01


Rozmowa kwalifikacyjna to zwykle pierwsze spotkanie kandydata z pracodawcą. W czasie wywiadu rekrutacyjnego uczestnik procesu chce pokazać się z jak najlepszej strony, a podobno pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Co powiedzieć, aby rozmowa z potencjalnym przełożonym nie była ostatnią? Oto 8 pytań, które kandydat może usłyszeć podczas spotkania i wskazówki naszego eksperta, który na co dzień prowadzi rozmowy z kandydatami,  jak na nie odpowiedzieć.

Jakie są twoje zalety?

Większość kandydatów jest w stanie bez problemu wymienić swoje pozytywne cechy w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Kandydat nie powinien jednak popadać w samozachwyt. Warto pamiętać o kilku cenionych przez pracodawców cechach, które należy wymienić. Po pierwsze samodzielność. W czasach optymalizacji wszelkich procesów, czas jest rzeczą priorytetową. Mimo że pracodawca zwykle wprowadza nowych pracowników w ich obowiązki, już od początku oczekuje od nich dużej samodzielności. Dlaczego? Ponieważ chciałby, aby pozostałe osoby mogły skupić się na powierzonych im zadaniach i nie musiały ciągle nadzorować „nowych”.

- Pracodawcy chcą zatrudniać specjalistów, którym będą mogli nie tylko zaufać, ale również nie będą tracili zbyt wiele czasu na sprawdzanie czy poprawianie ich pracy - komentuje Adrian Stolarski, menedżer w dziale rekrutacji LeasingTeam Group.

Kolejna cecha, również bardzo ceniona przez przełożonych, to szybkość uczenia się. Pracownik potrafiący sprawnie analizować i przetwarzać informacje, jakie otrzymuje od otoczenia, wykazuje się wysoką wydajnością i dobrze przyswaja nową wiedzę. Warto także wspomnieć o kreatywności i umiejętności szukania niestandardowych rozwiązań.

Jakie są twoje wady?

To pytanie z rodzaju niewygodnych i dodatkowo trudnych, ponieważ w czasie rozmowy kandydat zawsze chce pokazać się z jak najlepszej strony, a wymaga się od niego informacji mogących negatywnie wpłynąć na przebieg rekrutacji. Warto wystrzegać się odpowiedzi w stylu ,,Jestem zbyt dokładny, wszystko sprawdzam dwa razy i na początku zajmuje mi to więcej czasu”, ponieważ większość rekruterów i pracodawców słyszało to wielokrotnie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

IMHO 2016-10-13 08:42:24

Gdy do mnie zadzwonią z ofertą pracy i zgodzę się spotkać to zaczynam rozmowę od pytania. Jak Państwo mnie przekonają do podjęcia pracy na tym stanowisku?

Business Line Support 2016-10-11 10:45:06

Bezcennym jest dobrze się przygotować na te pytania, kiedy idziemy na rozmowę rekrutacyjną. A kiedy idziemy na rozmowę kwalifikacyjną, to dobrze byłoby nauczyć się własnego Cv na pamięć :) Dobry artykuł!