PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Rotacja dobrowolna na rynku pracy wzrasta. Co 10. pracownik rozstaje się z firmą na własne życzenie

  • Autor: MN
  • 28 kwi 2017 13:22

Umacniająca się pozycja kandydatów na rynku pracy powoduje, że pracodawcy muszą się liczyć z odejściami często kluczowych osób z organizacji.

Rotacja dobrowolna na rynku pracy wzrasta. Co 10. pracownik rozstaje się z firmą na własne życzenie
Najczęściej aby zatrzymać pracownika, pracodawcy oferują mu podwyżkę. Eksperci mówią, że są jednak inne, efektywniejsze sposoby zaspakajania potrzeb pracowników. (fot. Fotolia)
REKLAMA

• Według badania Antal, poziom rotacji dobrowolnej w 2016 roku wyniósł 10,8 proc. dla całego rynku. Oznacza to, że co 10. pracownik rozstał się z firmą na własne życzenie.

• Pracownicy nie poszukują nowych możliwości zawodowych, bo konkurencyjne firmy same się po nich zgłaszają. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Jak zauważa Work Service, odejść byłoby mniej, gdyby pracodawcy walczyli o pracowników. Tymczasem poza dużymi firmami większość nie robi nic.

• Jedynie sektory finansowy i farmaceutyczny częściej, niż dodatkowymi pieniędzmi, walczą z rotacją wybierając alternatywne narzędzia, jak badania satysfakcji.

Z badań Work Service wynika, że co druga firma zapowiadająca w tym roku rekrutacje, jest zmuszona do ich realizacji ze względu na odejścia dobrowolne, czyli rozstania z inicjatywy osób zatrudnionych.

- Przy rekordowo niskich poziomach bezrobocia uwidocznił się rosnący niedobór na rynku pracy. Pracownicy często nie muszą aktywnie poszukiwać nowych możliwości zawodowych, bo do odejścia są nakłaniani przez konkurencyjne firmy. Z naszych badań wynika, że 22 proc. Polaków uzyskało w ubiegłym roku oferty pracy, o które sami nie zabiegali. To obrazuje klasyczny mechanizm walki o kandydatów, który dopadł firmy z wielu branż. Co istotne rywalizacja dotyka już nie tylko specjalistów, ale również pracowników niższego i średniego szczebla – komentuje Andrzej Kubisiak, Dyrektor Zespołu Analiz w Work Service.

Rotacja to straty dla firmy

Pracodawcy cierpią najbardziej tracąc doświadczonych pracowników, którzy wypracowywali znakomite wyniki i mieli duży wpływ tak na produktywność, jak i na stabilność kultury organizacyjnej. Jednak nawet utrata pracownika z krótkim stażem (mniej niż 12 miesięcy) wiąże się z kosztami, ponieważ taka osoba nigdy nie zdołała osiągnąć pełnej efektywności i „zwrócić kosztów” poniesionych przez pracodawcę w toku rekrutacji i szkoleń.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rotacja dobrowolna na rynku pracy wzrasta. Co 10. pracownik rozstaje się z firmą na własne życzenie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA