Rośnie rynek dla agencji zatrudnienia

Co czwarta firma, która planuje rekrutację, zamierza skorzystać z usług firm specjalizujących się w outsourcingu usług personalnych – to o prawie 9 p.p. więcej niż w I kwartale 2015 roku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rośnie rynek dla agencji zatrudnienia

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

7 wrz 2015 12:34


Dobra sytuacja gospodarcza znajduje odzwierciedlenie w deklaracjach pracodawców, którzy w zdecydowanej większości (77 proc.) zakładają utrzymanie obecnego poziomu miejsc pracy oraz aktualnego poziomu płac (86 proc.). - wynika z badań Work Service.

Rośnie jednak odsetek firm planujących zwiększanie zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach – 14,7 proc. pracodawców. To o 2 p.p. więcej niż w I kwartale 2015 roku. Kolejnych 13,6 proc. pracodawców planuje utrzymać obecny stan poprzez nowe rekrutacje.

Kadra menedżerska poszukiwana

Ponad połowa przedsiębiorców zatrudniać będzie pracowników średniego i niższego szczebla (odpowiednio 56 proc. i 52 proc.). Blisko co dziesiąta firma poszukuje kadry zarządzającej.

Czytaj też: Menedżer w pracy przez 8 godzin? Rzadkość

Warto zwrócić uwagę, że najczęściej pracowników niższego szczebla planują rekrutować firmy duże (81 proc.), najrzadziej firmy małe (42 proc.). Firmy małe natomiast częściej niż firmy średnie i duże będą poszukiwały pracowników średniego szczebla (62 proc. średnich firm). Z kolei o zatrudnieniu menedżerów wyższego szczebla myślą głównie duże (ok. 11 proc.) i średnie (ok. 13 proc.) spółki.

– Dostęp do odpowiednich pracowników, czy to niższego czy wyższego szczebla, to nadal strategiczny, choć coraz trudniejszy do osiągnięcia, cel dla każdego przedsiębiorstwa. Jeżeli zestawimy rosnące oczekiwania pracowników z wysoką liczbą ofert rekrutacyjnych, możemy spodziewać się, że poszukujący pracy nie będą mieli problemu z uzyskaniem pożądanego poziomu wynagrodzenia na początku. Bowiem walkę o personel wygrają ci, którzy zaoferują wyższą pensję – podkreśla Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.

Jednak deklaracje wzrostu zatrudnienia w co czwartej firmie nie idą w parze z gwarancją wzrostu płac. Tylko 5 proc. firm planuje podwyżki dla załogi. Nie studzi to jednak oczekiwań pracowników. Ponad połowa z nich (51 proc.) oczekuje wzrostu wynagrodzenia.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Fakt 2015-09-16 03:35:09

Dziwny zwrot w zainteresowaniu zasobami ludzkimi . Jak wrócić mam do pracy, kiedy Polskie państwo, niszczy obywateli , a teraz uzdrawia ?