Rośnie popyt na inżynierów

Polska pozostaje państwem atrakcyjnym dla zagranicznych inwestorów. Na terenie kraju powstają oddziały wielu międzynarodowych firm, czego efektem są nowe miejsca pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rośnie popyt na inżynierów

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

30 wrz 2013 11:51


- Wiele firm z kapitałem zagranicznym coraz częściej podejmuje decyzje o stworzeniu centrum kompetencyjnego w Polsce. Czynnikiem determinującym ten trend są nie tylko korzyści finansowe, ale także świetnie wyszkolona i doświadczona kadra pracownicza, pośród której znajdują się również inżynierowie - zauważają konsultanci agencji doradztwa personalnego Experis Engineering.

To świadczy o postępie technologicznym Polski, do którego od wielu lat zmierzaliśmy, a którego oznaki powoli zaczynamy obserwować.

- Obecnie dobrzy inżynierowie nie poszukują pracy. Trend jest tu odwrotny, to praca poszukuje ich - komentuje Kamila Idzik-Kielnar, konsultant agencji doradztwa personalnego Experis Engineering, specjalizującej się w rekrutacji inżynierów.

Wzmożone zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę inżynierską zauważalne jest głównie wśród firm inżynieryjnych oraz produkcyjnych, gdzie występują działy konstrukcyjne, projektowe czy też badań i rozwoju.

- Najbardziej pożądane kompetencje i umiejętności koncentrują się wokół takich branż, jak elektronika, elektrotechnika, mechanika maszyn, hydraulika siłowa, pneumatyka, automatyka, konstrukcje budowlane. Prócz wiedzy i doświadczenia pracodawcy doceniają u polskich kandydatów także otwartość na naukę oraz ponadprzeciętne zaangażowanie w codziennej pracy - wyjaśnia Kamila Idzik-Kielnar.

W związku ze wzrostem inwestycji prowadzonych na naszym rynku przez firmy zagraniczne, zmianie ulegają wymagania stawiane chcącym w nich pracować kandydatom.

Obok umiejętności technicznych, na znaczeniu zyskuje znajomość języków obcych. Najczęściej wymaganym jest język angielski lub niemiecki, a nierzadko i jeden, i drugi.

Polscy inżynierowie w strukturach międzynarodowych firm pełnią często role kierowników projektów. Wiąże się to dodatkowo z koniecznością posiadania zdolności interpersonalnych, organizacyjnych, a także umiejętnością analitycznego myślenia.

Realizując zadania związane z zarządzaniem projektami, a tym samym ludźmi, inżynierowie powinni sprostać wymogom właściwego motywowania zespołu, delegowania oraz egzekwowania realizacji zadań, dążenia do założonych celów biznesowych.

- Przy rekrutacji na stanowiska inżynieryjne w międzynarodowych firmach lista wymagań wzrasta - wyjaśnia Kamila Idzik-Kielnar.

Pracodawcy napotykając na problem w rekrutacji odpowiednich kandydatów, coraz chętniej korzystają ze wsparcia firm doradztwa personalnego, które specjalizują się w pozyskaniu przedstawicieli danej grupy zawodowej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.