Rośnie liczba ofert pracy. Także dla HR-owców

Już drugi rok z rzędu obserwujemy systematyczny wzrost liczby ogłoszeń o pracę, utrzymujący się na zbliżonym do 8 proc. poziomie. Gdzie liczba ofert zwiększyła się najbardziej?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rośnie liczba ofert pracy. Także dla HR-owców

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

14 sty 2015 9:04


Na portalu Pracuj.pl w 2014 roku pojawiło się 386 520 ofert pracy. To o 7,8 proc. więcej niż w 2013 r. O 22,5 proc. wzrosła liczba ogłoszeń z branży transport i logistyka, a o 13,4 proc. z sektora budownictwo i nieruchomości. Rośnie także zapotrzebowanie na HR-owców (o 24 proc.). Największy przyrost zapotrzebowania na pracowników z firm zatrudniających do 10 pracowników.

Rok 2014 był rekordowy pod kątem liczby ofert pracy opublikowanych na Pracuj.pl (386 520 ofert pracy). Pracodawcy wykazali optymizm, który zaowocował zwiększeniem liczby ogłoszeń o pracę o prawie 17 proc. w stosunku do 2012 roku (330 428 ofert) oraz prawie 8 proc. wzrostem w stosunku do 2013 roku (358 478 ofert).

- Rok 2014 możemy uznać za udany. Rosła nie tylko liczba ofert pracy, ale również liczba wysyłanych aplikacji, co pokazuje, że pracownicy uwierzyli, że mogą próbować zmienić pracę na lepszą. Mimo niektórych badań, które wskazywały małą gotowość Polaków do zmiany pracy, z naszych obserwacji wynika, że wzrost liczby osób poszukujących pracy jest wyraźny i ta tendencja powinna się utrzymać. Ożywienie na rynku pracy potwierdzają również dane GUS pokazujące malejący poziom bezrobocia i wzrost realnej wartości płac - mówi Przemysław Gacek, prezesa zarządu Grupy Pracuj.

- Po ostatnim kryzysie pracodawcy zwiększają zatrudnienie w sposób ostrożny, jednak zapotrzebowanie na pracowników systematycznie rośnie. Poprawę stanu gospodarki widać w zwiększonym zapotrzebowaniu na pracowników odpowiedzialnych za produkcję i logistykę. Wzrost zapotrzebowania na tych specjalistów pokazuje, że Polska gospodarka jest w stosunkowo dobrym stanie. Wynik wskaźnika polskiego sektora przemysłowego PMI sygnalizuje wyraźną poprawę warunków w polskim sektorze przemysłowym. Potwierdzają to nasze dane, które ukazują kilkunastoprocentowy wzrost ofert pracy dla pracowników produkcyjnych - dodaje.

W jakiej branży najłatwiej było znaleźć pracę w 2014 r.?

Pierwsza piątka branż, publikująca najwięcej ofert pracy, nie uległa zmianie w stosunku do roku poprzedniego. Od lat niezmiennie liderem pozostaje handel i sprzedaż – w 2014 r. zaoferowano 84 331 miejsc pracy, co stanowiło 22 proc. ogółu ofert dając 1,5 proc. wzrost rok do roku.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.