×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rosjanie uciekają przed mobilizacją i masowo szukają pracy w Polsce

 • km
 • 23 wrz 2022 13:45

Od tygodnia polskie agencje zatrudnienia specjalizujące się w pozyskiwaniu pracowników ze Wschodu notują wzmożone zainteresowanie pracą przez Rosjan. To efekt mobilizacji, jaką Władimir Putin ogłosił 21 września. - Przez ostatnie dwa dni mieliśmy 130 próśb z Rosji o pracę. Wcześniej zwykle mieliśmy 20-30 zapytania miesięcznie - mówi Anna Dzhobolda z Gremi Personal.

Rosjanie uciekają przed mobilizacją i masowo szukają pracy w Polsce
Protesty w Sankt Petersburgu (fot. PAP/EPA)
REKLAMA
 • 21 września prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację wojskową.
 • Długie kolejki Rosjan szukających ucieczki przed mobilizacją ogłoszoną przez prezydenta Władimira Putina utworzyły się na granicach lądowych niemal każdego kraju sąsiadującego z Rosją.
 • - Z powodu ogłoszonej przez Putina mobilizacji Rosjanie masowo zaczęli szukać pracy w Europie i widzimy wzrost zainteresowania polskim rynkiem pracy aż o 600 proc. - wyjaśnia Anna Dzhobolda

21 września Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację wojskową. Według rosyjskiego kierownictwa angażować w wojnę przeciwko Ukrainie będą się przede wszystkim obywatele, którzy mają doświadczenie bojowe - do 300 tysięcy osób.

Ogłoszenie mobilizacji wywołało masowe protesty na ulicach Rosji i wzmożony ruch na granicy. Znalazło to także odbicie w statystykach agencji pracy. 

- Przez ostatnie dwa dni mieliśmy 130 próśb z Rosji o pracę. Wcześniej zwykle mieliśmy 20-30 zapytania miesięcznie. Z powodu ogłoszonej przez Putina mobilizacji Rosjanie masowo zaczęli szukać pracy w Europie i widzimy wzrost zainteresowania polskim rynkiem pracy aż o 600 proc. - wyjaśnia Anna Dzhobolda z departamentu rekrutacji międzynarodowych Gremi Personal. - Nawet po nowelizacji Ustawy o cudzoziemcach, która obejmuje Rosjan w zakresie złagodzenia przepisów dotyczących zatrudnienia, ale jeszcze przed wojną z Ukrainą, nie odczuwaliśmy takiego zainteresowania ze strony Rosjan pracą w Polsce - dodaje.

Przeczytaj: Wreszcie jest realna nadzieja na poprawę przepisów. Biznes zgodny jak nigdy

Zakaz wjazdu dla obywateli Rosji

19 września Polska i kraje bałtyckie (Litwa, Łotwa i Estonia) tymczasowo zakazały wjazdu obywatelom Federacji Rosyjskiej w celach turystycznych, sportowych i biznesowych w ramach unijnej solidarności z Ukrainą.

Po fali emigracji inteligencji i specjalistów obecnie możliwości wyjazdu z kraju i pracy szukają mężczyźni po 40-tce, niewykształceni, którzy obawiają się masowego poboru do wojska.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Rosjanie uciekają przed mobilizacją i masowo szukają pracy w Polsce
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Krasawica 2022-09-23 19:27:40

  Ruscy mordercy - na mięso armatnie, na front !!!

 • naja 2022-09-23 16:22:30

  kto bandytów wpuści do PL? żadnych ruskich bandytów!!!

 • Ot co 2022-09-23 15:10:55

  Dzicz nam tu nie potrzebna. To nie przytułek, dla zwyrodnialców. Niech staną przeciwko swojemu ciemiężcy.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA