×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rok z pandemią. Rośnie otwartość na zmianę pracy czy przekwalifikowanie

  • Justyna Koc
    jk
  • 5 mar 2021 20:00

Choć stopniowo kurczy się liczba osób obawiających się o utratę pracy, aż 7 na 10 badanych uważa, że pandemia wprowadziła nieodwracalne zmiany na rynku. Nie powstrzymuje ich to jednak przed mobilnością zawodową – aż 9 na 10 respondentów jest gotowych przyjąć oferty zmiany pracodawcy.

Rok z pandemią. Rośnie otwartość na zmianę pracy czy przekwalifikowanie
Maleje udział osób obawiających się obniżki pensji czy utraty pracy. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Sytuacja zawodowa połowy badanych pogorszyła się przez rok pandemii - wynika z raportu Pracuj.pl „Rok nowej normalności. Pracownicy i kandydaci o rewolucji na rynku pracy”.
  • Według 7 na 10 badanych rok pandemii na stałe zmienił sposoby pracy.
  • 91 proc. zatrudnionych badanych jest otwartych by przyjąć ofertę nowej pracy.

4 marca 2020 roku uznawany jest za oficjalny początek pandemii w Polsce. Chcąc podsumować minione 12 miesięcy, zespół Pracuj.pl przygotował raport „Rok nowej normalności. Pracownicy i kandydaci o rewolucji na rynku pracy”.

To już trzecia edycja badania przeprowadzanego wśród użytkowników portalu - poprzednie zrealizowano w maju i październiku ubiegłego roku.

Koronawirus a sytuacja zawodowa

Choć wzrost bezrobocia rejestrowanego jest zdecydowanie niższy od prognozowanego na początku pandemii, nie pozostaje on niestety bez negatywnego wpływu na życie Polaków w pracy.

Aż połowa respondentów Pracuj.pl deklaruje, że ich sytuacja zawodowa jest gorsza niż w marcu 2020 roku. Gospodarcze konsekwencje COVID-19 odbijały się na części pracowników w postaci m.in. obniżek pensji, większego napięcia zawodowego, niepewności.

Czytaj też: Praca 2.0. Raport specjalny o trendach przyszłości

Według badań Pracuj.pl nieco ponad jedna czwarta (26,5 proc.) zatrudnionych respondentów przyznaje, że ich obawy o wpływ pandemii na ich pracę są obecnie większe niż na początku „nowej normalności”. To mniejsza grupa niż ta, w której obawy w tym czasie zmalały – deklaruje to co trzeci z badanych (33 proc.). Największa grupa deklaruje natomiast, że poczucie niepewności utrzymuje się na stałym poziomie – taką opcję wybrało 40,5 proc. respondentów.

Warto zauważyć, że ludzie częściej wyrażają obawę dotyczącą zmiany obecnych warunków zatrudnienia na gorsze (40 proc.) niż bezpośredniej utraty pracy (31 proc.) w konsekwencji pandemii. Wyniki te można przyjmować z optymizmem – w przypadku obu kwestii udział osób przejawiających  niepewność znacząco zmalał w stosunku do marca i września 2020.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rok z pandemią. Rośnie otwartość na zmianę pracy czy przekwalifikowanie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA