Rok 2014 musi być rokiem osób młodych na rynku pracy

Rok 2014 musi być rokiem osób młodych na rynku pracy - mówił w piątek w Łodzi minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Pomóc w tym ma m.in. realizacja zaleceń zawartych w popartym przez unijnych ministrów pakiecie "Gwarancje dla młodych".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rok 2014 musi być rokiem osób młodych na rynku pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

6 gru 2013 19:30


Szef resortu zaznaczył, że Polska jest gotowa do wdrażania tego pakietu.

Kosiniak-Kamysz przyjechał do Łodzi, aby spotkać się ze studentami i porozmawiać na temat rynku pracy. Jego zdaniem o rynku pracy należy myśleć już w momencie wyboru szkoły. Jak mówił, "zdobywanie wiedzy i praktyki w jednym czasie, to jest odpowiedź na bezrobocie ludzi młodych". Według niego takie rozwiązanie sprawdziło m.in. w Niemczech czy Austrii, gdzie stopa bezrobocia wśród ludzi młodych jest najmniejsza.

Szef resortu pracy jest przekonany, że warto, aby studenci zdobywali też "nieformalne doświadczenie". "Edukacja jest ich obowiązkiem - zdawanie egzaminów, dochodzenie do wiedzy - jeśli zdecydowali się na tę drogę. Ale oprócz tego warto, aby działali m.in. w organizacjach pozarządowych, w samorządzie studenckim czy w wolontariacie. To uczy współpracy w grupie, a tego oczekują dziś przedsiębiorcy" - mówił minister na konferencji prasowej.

Przekonywał, że dziś poszukiwany jest pracownik młody, dobrze wykształcony, z doświadczeniem, które może zdobyć podczas stażu, umiejący pracować w grupie, umiejący podejmować decyzje i dzielić się zadaniami.

Kosiniak-Kamysz przypomniał, że pakiet "Gwarancje dla młodych" ma na celu skuteczniejszą walkę z bezrobociem wśród młodzieży. Szef resortu zaznaczył, że rozwiązania pakietu oznaczają m.in., że państwowe służby zatrudnienia danego kraju w ciągu czterech miesięcy od chwili utraty pracy albo ukończenia szkoły powinny skierować młodą osobę na staż, szkolenie, przyznać jej dotację na otwarcie działalności gospodarczej lub przedstawić ofertę pracy.

Przyznał, że jest zwolennikiem rozszerzenia do 30. roku życia wieku osób, które miałyby być objęte pakietem. UE chce, aby pakiet dotyczył osób poniżej 25. roku życia.

Jak zaznaczył, w realizacji pakietu ma m.in. pomóc reforma urzędów pracy przygotowana przez resort. Skróci się m.in. okres - z 6 do 4 miesięcy - w którym urzędy muszą przedstawić im ofertę pracy, stażu lub podniesienia kwalifikacji. Pracodawcy zatrudniający skierowanych przez urząd bezrobotnych w wieku do 30 lat zostaną zwolnieni z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.