PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Robotyzacja to rewolucja w HR. Oni są tego przykładem

- Dzięki automatyzacji możemy odciążyć ich od monotonnych zadań, tym samym dajemy im możliwość skupienia się na bardziej zaawansowanych procesach - mówi Nina Twardowska, prezes Impel Business Solutions.

Robotyzacja to rewolucja w HR. Oni są tego przykładem
W Impelu i Work Service automaty wspierają obsługę kadrowo-płacową (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Automaty i roboty coraz częściej odciążają HR-owców od czasochłonnej pracy.
  • Nie tylko selekcjonują CV, ale także przygotowują dokumenty niezbędne do podpisania umowy z pracodawcą.
  • Coraz częściej wspierają też komunikację z kandydatem. O automatyzacji i robotyzacji będziemy rozmawiać we wrześniu podczas Nowy Przemysł Expo w Katowicach, imprezy wspieranej przez redakcję PulsHR.pl 

Dzięki nowym możliwościom technologicznym i większym mocom obliczeniowym HR-owcy coraz częściej mogą skoncentrować na istocie swojej pracy.

- W działach kadrowo-płacowych czy księgowo-finansowych zatrudniamy specjalistów o wysokich kompetencjach, w związku z tym prace transakcyjne nie zaspokajają ich potrzeb rozwojowych. Dzięki automatyzacji możemy odciążyć ich od monotonnych zadań, tym samym dajemy im możliwość skupienia się na bardziej zaawansowanych procesach. To istotne na obecnym rynku pracy, gdzie zatrudnienie w jednej firmie wynosi średnio dwa lata. Jeśli chcemy, by ktoś został z nami dłużej, to musimy zaproponować coś więcej niż tradycyjne ścieżki kariery – mówi Nina Twardowska, prezes Impel Business Solutions.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Automatyzacja w HR postępuje. Czy rekruterzy mogą spać spokojnie?

W Impelu automaty pomogły odciążyć pracowników w prostych procesach. Rekrutacja jest związana z wieloma formalnościami, które trzeba spełnić w bardzo krótkich terminach, np. do 7 dni należy zgłosić nowego pracownika do ZUS, a w pierwszym dniu pracy podpisać z nim umowę. Impel zaprojektował robota, który przygotowuje dokumentację, tym samym odciąża od czasochłonnej pracy. Oprócz wspomnianych dokumentów, automaty wystawiają także zaświadczenia o wynagrodzeniach – ok. 90 proc. zaświadczeń jest wydawanych przez roboty, bez żadnej ingerencji człowieka. Kolejny obszar, w którym spółka korzysta z automatyzacji, to obsługa systemu Płatnik.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Robotyzacja to rewolucja w HR. Oni są tego przykładem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • pracownik 2018-08-07 11:19:05

    Czego to polski pracodawca nie zrobi żeby na pracowniku zaoszczędzić. W innych krajach pracodawca podaje wysokość pensji i kandydat z góry odrzuca te które go nie interesują. A w Polsce nadal te durne pytanie o wymagania finansowe. Jak zdarzy się desperat zgodzi się pracować za glodowa stawkę a Ty nie dostaniesz pracy. Za chwilę desperat się zorientuje że mógł dostać więcej więc zacznie się domagać podwyżki na co typowy polski pracodawca zdecyduje się poszukać kolejnego desperata. I dlatego pracownicy HR są przeciazeni i muszą korzystać z robotów. A wystarczyłoby płacić pracownikom odpowiednie stawki żeby nie musiał zmieniać pracy co pół roku

  • TakieCzasy 2018-08-07 10:33:21

    Za chwilę będziemy bohaterami filmów, które z niedowierzaniem oglądało się w dzieciństwie. Przerażające....

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA