Roboty zamiast robotników w chińskich fabrykach

Miasto Dongguan, chińskie centrum produkcji elektroniki postanowiło zastąpić robotników robotami. Jak dotąd dzięki maszynom fabryki mogły zwolnić 38 tys. robotników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Roboty zamiast robotników w chińskich fabrykach

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

31 paź 2015 12:56


- Lokalny rząd Dongguanu, zagłębia produkcji elektroniki, zabawek i innych towarów eksportowych, prowadzi kampanię pod hasłem "zastąpić robotników robotami". W ramach kampanii zachęca fabryki do zakupu maszyn wykonujących określone zadania zamiast ludzi. Celem jest przede wszystkim obniżenie kosztów produkcji - wyjaśnił burmistrz Dongguanu Yuan Baocheng.

W latach 2014-2016 miasto przeznaczyło 200 mln juanów (ponad 120 mln zł) na pomoc przedsiębiorstwom w zakupie maszyn. Szczególnie chodzi o firmy z tych gałęzi przemysłu, w których praca jest powtarzalna, intensywna i ryzykowna, takich jak produkcja elektroniki, maszyn, żywności, tekstyliów, mebli, obuwia i chemikaliów.

- Mieszkańcy miasta, nie musząc już pracować na takich stanowiskach, będą mogli oddać się przyjemniejszym pracom - powiedział mer.

Jedna maszyna za ośmiu robotników

- Między wrześniem 2014 a wrześniem 2015 roku o dotacje w ramach kampanii wniosły 622 firmy. Dzięki maszynom fabryki mogły zwolnić 38 tys. robotników i obniżyć jednostkowy koszt produkcji średnio o 10,92 proc. - wynika z oficjalnych danych lokalnego rządu.

W kampanii "zastępowania robotników robotami" bierze udział m.in. firma Zhengye Technology, która produkuje maszyny do obróbki i testowania obwodów drukowanych (PCB) przeznaczonych do montażu elektroniki.

Wicedyrektor tej firmy Mei Lingliang powiedział, że jedna taka maszyna może zastąpić nawet ośmiu żywych pracowników. Dodał, że m.in. dzięki rządowym zachętom portfel zamówień na produkowane przez firmę maszyny wzrósł w latach 2012-2015 trzydziestokrotnie.

- Chińskie PKB wzrosło w trzecim kwartale br. o 6,9 proc. (liczone rok do roku), co oznacza najniższe tempo wzrostu od sześciu lat. Tymczasem lokalne PKB Dongguanu zwiększyło się w tym samym okresie o 7,9 proc., a wzrost ten miasto zawdzięcza głównie kampanii "zastępowania robotników robotami" - powiedział Yuan w środę, 28 października na konferencji prasowej z okazji rozpoczęcia Targów Morskiego Jedwabnego Szlaku.

Fabryki upadają i powstają

Wartość chińskiego eksportu liczona w dolarach zmalała we wrześniu 2015 r. o 3,7 proc. w stosunku do roku poprzedniego, tymczasem eksport Dongguanu według mera cały czas rośnie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.