Roboty zabierają pracę. W ciągu najbliższych lat może zniknąć 700 zawodów

W ciągu kilku lat może zniknąć około 700 zawodów, zwłaszcza tych niewymagających wysokich kwalifikacji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Roboty zabierają pracę. W ciągu najbliższych lat może zniknąć 700 zawodów

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

4 maj 2015 11:15


Wyniki międzynarodowej ankiety przeprowadzonej przez Monster.com pokazują, że większość zatrudnionych nie obawia się widma zastąpienia przez inteligentne maszyny. Jak pokazują jednak badania Uniwersytetu Oksfordzkiego z 2014 – przyszłość rysuje się niepewnie. W ciągu 10 do 20 lat nowe generacje robotów mogą sprawić, że zniknie około 700 zawodów, zwłaszcza tych niewymagających wysokich kwalifikacji.

Badani mieli odpowiedzieć na pytanie „Jak myślisz, kiedy maszyny (komputery i roboty) będą w stanie zastąpić Cię na obecnym stanowisku?”. W ankiecie wzięło udział ponad 3 800 osób, a odpowiedzi kształtowały się następująco:

• 12% respondentów stwierdziło, że „komputery lub roboty są w stanie już teraz wykonać całą moją pracę”,

• 7% odpowiedziało, że „w ciągu najbliższych 5 lat”,

• 8% uważa, że „w okresie od 5 do 10 lat”,

• 10% wskazuje na „ponad 10 lat, licząc od teraz”,

• 63% respondentów nie obawia się zastąpienia ich pracy przez maszyny.

Roboty są w stanie w pełni przejąć obowiązki pracowników

Okazuje się, że respondenci z Niemiec najbardziej obawiają się postępu technologicznego. Aż 40% z nich uważa, że roboty już w obecnej chwili są w stanie w pełni przejąć ich obowiązki. Z drugiej strony, mieszkańcy Indii w 67% są pewni utrzymania swojej pracy twierdząc, że automatyzacja nie zagraża ich karierze. Podobny optymizm wykazują również ankietowani z Ameryki Północnej – 62% twierdzi, że maszyna nigdy nie dorówna człowiekowi.

- Nawet galopujący postęp technologiczny oraz coraz bardziej zaawansowane prace nad sztuczną inteligencją nie spowodują, że maszyny w najbliższych latach zastąpią pracę ludzkich rąk. Brakuje im przede wszystkim inteligencji emocjonalnej oraz konkretnych umiejętności miękkich, którymi dysponuje człowiek. Dodatkowo komputery nie potrafią się jeszcze uczyć, a ich zdolność przyswajania wiedzy oparta jest na sztywno ustalonych algorytmach, co nie daje im pola do kreatywności. Nawet, jeśli w odległej przyszłości pewne zawody zostaną zastąpione przez maszyny - bezpieczni pozostaną przedstawiciele m.in. branży IT, inżynierowie czy mechanicy. Ktoś przecież będzie musiał dbać o sprawność robotów czy komputerów – wyjaśnia Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.