Relokacja pracowników może pomóc w obniżaniu bezrobocia

Mobilność zawodowa jest jednym ze skutecznych sposobów walki z bezrobociem. Pomóc miały bony relokacyjne - niestety w wielu miejscach ustawa o bonach obowiązuje tylko w teorii.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Relokacja pracowników może pomóc w obniżaniu bezrobocia

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl

wnp.pl

23 paź 2015 14:22


Zgodnie z obowiązującymi przepisami o bony relokacyjne mogą ubiegać się osoby zarejestrowane w urzędach pracy, które nie ukończyły 30. roku życia. Dofinansowanie przyznawane jest przez powiat, z którego migruje bezrobotny i nie może przekroczyć równowartości dwóch średnich krajowych.

Przysługuje tym, którzy przeprowadzą się na odległość większą niż 80 kilometrów lub taką, której pokonanie środkami transportu publicznego zajmuje ponad 3 godziny.

Bony są wydawane z góry, a po 8 miesiącach beneficjent musi wykazać, ze przez minimum pół roku był zatrudniony w nowym miejscu zamieszkania w oparciu o oskładkowaną umowę. W tym czasie może zmieniać pracodawców oraz pracować tymczasowo.

- To instrument, który może okazać się bardzo skuteczny w obniżaniu stopy bezrobocia w niektórych rejonach kraju, w których już dzisiaj obserwujemy braki. Niestety w wielu miejscach ustawa obowiązuje tylko w teorii - mówi Anna Wicha, dyrektor generalna Adecco Poland.

- Skontaktowaliśmy się z ponad 400 urzędami pracy w całej Polsce. Niestety tylko 242 spośród nich dysponują środkami na relokację, a blisko połowa tych pieniędzy nie posiada. To powinno się zmienić, gdyż idea bonów jest bardzo pozytywna z perspektywy rynku pracy - dodaje.

Zdaniem Jeremiego Mordasiewicza, doradcy zarządu Konfederacji Lewiatan dzięki możliwości skorzystania z powszechnego dostępu do bonów relokacyjnych pracodawcy mieliby zdecydowanie większą łatwość w znalezieniu pracowników. Z pewnością mogliby na tym skorzystać sami bezrobotni, ale i również agencje zatrudnienia.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

anna 2015-10-23 21:03:40

Szukałam pracy w różnych miejscach, znalazłam za pośrednictwem Impel we Wrocławiu ,dobry namiar polecam.