PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Outsourcing programów rekrutacyjnych. Z pomocą przychodzi polecenie przez SMS

  • Autor: GP
  • 31 maj 2017 11:50

Gdy pracownicy nie pracują przy komputerach lub w zasięgu sieci bezprzewodowej, a mogą polecić innego pracownika, z pomocą przychodzi SMS.

Outsourcing programów rekrutacyjnych. Z pomocą przychodzi polecenie przez SMS
Adobe Stock
REKLAMA

• Wobec ciągłego wyścigu o lepszych pracowników, firmy dostają nowe rozwiązanie do dyspozycji - SMS.

• W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie branż, w których pracownicy często się przemieszczają, firma ShareHire oferuje outsourcing rekrutacji i poleceń właśnie za pomocą systemu SMS.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Rekrutujemy do pracy za pomocą e-maila, ogłoszeń komunikacji w mediach społecznościowych, a teraz sięgamy już nawet po stary, dobry SMS.

Nowatorskie rozwiązanie proponuje np. firma ShareHire, która zajmuje się outsourcingiem programów poleceń rekrutacyjnych. Przedsiębiorstwo kieruje swoją ofertę do szukających kandydatów do pracy w takich branżach jak sieci dyskontowe, hotele czy zakłady produkcyjne.

- Najpierw poznajemy potrzeby zarówno firmy, jak i społeczności, która się znajduje w jej otoczeniu, czyli pracowników, alumnów, klientów czy kontrahentów, słowem wszystkich tych, od których chcemy pozyskiwać rekomendacje - mówi Marcin Giełzak, wiceprezes zarządu ShareHire. - Czasami najlepszym rozwiązaniem jest możliwie prosta i intuicyjna strona internetowa, ale w innych przypadkach trzeba zupełnie porzucić kanały online i skupić się na poleceniach przez SMS-a. Sprawdzają się ona zwłaszcza tam, gdzie pracownicy chętniej i częściej niż z komputera korzystają z telefonu.

Jak to działa?

Całość systemu jest dość prosta, może zaimponować zasięgiem.

Polecający przekazuje kandydatowi zaproszenie do udziału w rekrutacji - może to zrobić przez bramkę SMS, a nawet za pomocą ulotki, broszury czy specjalnej wizytówki. Niektóre firmy posługują się również ogólnodostępnymi w miejscu pracy tabletami ze specjalnie zainstalowaną aplikacją do obsługi poleceń przez SMS.

Ważne, aby zaproszenie było spersonalizowane - trzeba tam zamieścić dane, które pozwolą zidentyfikować osobę jako autora rekomendacji - np. numer pracownika, specjalny numer do poleceń albo służbowy mail. Kandydat wysyła SMS na numer telefonu podany w materiale promocyjnym, w treści wpisując np. numer przekazany mu przez polecającego. Dzięki temu system automatycznie łączy fakt spłynięcia aplikacji z dokonanym poleceniem. Następnie, jeżeli zarekomendowany kandydat zostanie zatrudniony, polecający otrzymuje nagrodę

Największe zalety komunikacji SMS w ramach programu poleceń rekrutacyjnych to dostęp do narzędzia w każdej chwili i z każdego miejsca (nawet bez dostępu do Internetu), prostota obsługi oraz szybkość polecenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Outsourcing programów rekrutacyjnych. Z pomocą przychodzi polecenie przez SMS

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA